Esec nedrept in prelungiri! Timisoara Saracens pierde la un punct derbiul cu Baia Mare

TIMISOARA. Detinatoarea trofeului, Timisoara Saracens a inceput cu stangul campania de… pastrare a Cupei Romaniei. Dupa un meci incredibil, nerecomandat cardiacilor, maramuresenii s-au impus cu 8-7, ultimele puncte venind dintr-o penalitate, in prelungiri. Pe parcursul jocului, banatenilor li s-a anulat, in mod destul de bizar, doua eseuri…

Prima repriza a fost extrem de tacticizata, s-a jucat mai mult pe inaintare, iar cele doua defensive au fost formidabile. Maramuresenii au dominat inceputul jocului, iar timisorenii, partea a doua a reprizei I. Dupa 40 de minute, nu s-a marcat insa niciun punct, tabela aratand un rar 0-0. Totusi gazdele au reusit un eseu, prin Doge, insa arbitrul Ionut Bodea, care nu s-a ridicat la prestatia celor doua echipe, l-a anulat pentru un presupus paravan.

Repriza a doua este inceputa in atac de Timisoara, iar Muresan reuseste un eseu superb, dupa o actiune persoanala in forta, dar si de aceasta data, Bodea a vazut o infractiune, anuland reusita… Apoi Baia Mare a trecut la atac si dupa cateva actiuni periculoase, printre care si un eseu anulat oaspetilor (Sean Morell), Van Heerden a izbutut sa culce balonul in terenul de tinta advers (minutul 60). Eseu netransforat de Ratu Taniela, care a trimis balonul in but (bara).

Banatenii au repus imediat mingea, iar Simionescu a recuperat in 22-ul advers si nu a mai putut fi oprit reusind un eseu, validat de aceasta data, si transformat de Tevita Manumua (minutul 62), 7-5.

Pana la final, partida s-a jucat in jumatatea banatenilor, care s-au aparat bine, insa oaspetii au primit cadou o penalitate in minutul 80, iar Ratu Taniela a transformat, aducand victoria vizitatorilor.

Timisoara pierde meciul cu 7-8, nedrept insa, chiar daca a gresit destul de multe mingi si in acest joc. In urmatoarea etapa, banatenii merg la Bucuresti, fara 8 jucatori de baza, chemati la nationala, pentru a evolua pe terenul celor de la CSM.

Timisoara Saracens: Badiu, Radoi, Doge, Poparlan, Iftimiciuc, Doyle, Morrison, Stewart, Rupanu, Hunt, Tangimana, Umaga, Manumua, Helu, Samoa. Rezerve: Sabau, Militaru, Maris, Muresan, Rus, Popa, Simionescu, Leiataua.

1. Sa nu ne mai vaitam a fost un meci de maidan in prima repriza zero puncte! nu putem pretinde ca meritam sa castigam cu acest joc cobanesc de liga sateasca!

2. Acum e drept ca și timișorenii sunt uneori pe …lângă, în unele meciuri nejucand nimic,dar e la fel de adevărat ca federația aia de rahat de la București procedează mai nou ca și jegurile de la frf,ciupi nd echipele din provincie! Va urma la rand Baia Mare ca deh,trebuie așezat musai un titlu în vitrina csm – ului hoațe de la Primăria roșie a capitalei!!!