Esec in ultimul test pentru ACS Poli Timisoara. Amicalul s-a disputat in Ungaria

TIMISOARA. Dupa cateva victorii cu echipe din Liga a III-a (National Sebis, Scolar Resita si Millenium Giarmata), dar si un egal in Serbia la Subotica, ACS Poli a jucat cu adevarat un meci competitiv, la Budapesta, cu Honved, unul din numele de legenda ale fotbalului maghiar.

Locul II in Ungaria, la egalitate de puncte cu liderul, Videoton, dar si cu echipa de pe locul III, Vasas, trupa din Budapesta mai are aproape trei saptamani de pauza competitionala, in timp ce gruparea banateana va relua sezonul regulat din weekend.

Partida dintre cele doua combatante s-a disputat in complexul SZAC din capitala maghiara si a constat intr-un meci aprig si un duel echilibrat, ultima sansa pentru cativa jucatori violeti de a impresiona banca tehnica.

Desi echitabil probabil ar fi fost un rezultat de egalitate, conform ocaziilor din teren, Honved s-a impus cu 1-0, datorita golului marcat de Eppel in minutul 55.

Acum, elevii lui Ionut Popa vor intra in linie dreapta pentru a pregati cat mai bine jocul din etapa a 22-a, cu Gaz Metan Medias, programata pe 6 februarie, de la ora 20, pe stadionul Dan Paltinisanu. In tur, cele doua adversare au terminat la egalitate, 1-1.

ACS Poli: Straton – Straut, Bocsan, Canu, Seroni, Šoljić, Artean, Barbut, Croitoru, Doman, Draghici. Rezerve: Curileac, Harut, Neagu, Novak, Morariu, Padurariu, Barnoi, Popovici