Esec in ultima etapa, si adversar nou in play-off. Handbalistii de la Politehnica Timisoara incheie sezonul regulat cu o infrangere

TIMISOARA. Handbalistii Politehnicii Timisoara au fost invinsi cu 30-27 de CSU Suceava, in etapa a 26-a a primei ligi de handbal masculin, ultima din sezonul regulat. Odata cu acest esec, banatenii au incheiat pe pozitia a saptea prima parte a sezonului, si vor infrunta o echipa care in acest sezon i-a invins de doua ori.

Duelul cu CSU Suceava parea sa fie unul la indemana formatiei banatene, care dupa prima repriza avea un avantaj de un gol pe tabela, 14-13. In partea a doua a jocului, fiecare dintre echipe au fost pe rand la conducere pe tabela. Politehnica a pierdut apoi contactul cu gazdele, care au avut si cinci goluri avantaj. In cele din urma s-a incheiat 30-27, iar alb-violetii termina sezonul regulat pe pozitia a saptea in Liga. Cel mai bun marcator timisorean a fost Marjanovic, autor a opt goluri.

Ocuparea pozitiei a saptea la finalul sezonului regulat face ca Politehnica sa evolueze in play-off in compania Potaissei Turda. In campionat, timisorenii i-au invins o data pe ardeleni si au pierdut o data. Tot echipa din Turda este insa cea care i-a eliminat pe alb-violeti in sferturile de finala din Cupa Romaniei.
In play-off, cele doua vor juca in sistemul cel mai bun din trei partide, cu primul meci pe terenul ardelenilor. In cazul in care va fi nevoie de meci decisiv, si acela se va disputa tot la Turda.