Esec in primul meci pentru locul 5. SCM Poli Timisoara a pierdut acasa la un gol diferenta

TIMISOARA. Finala pentru locul 5 in Liga Nationala de handbal masculin a programat in Sala Constantin Jude, un adevarat derby. S-au intalnit finalistele Cupei Romaniei, SCM Poli si Dobrogea Sud, care au oferit un duel echilibrat pe semicerc, dupa cum era si de asteptat.

Violetii, care nu au putut alinia cea mai buna echipa, din cauza accidentarilor, au muncit tot meciul, incercand sa ramana in spatele dobrogenilor, care mai tot timpul au fost in avantaj.

La pauza, oaspetii conduceau cu un singur gol, 12-11 dupa o prima parte cu destule ratari, iar in repriza a doua s-au distantat treptat la 15-12 si chiar 19-13 in minutul 40. Cand nimeni nu se mai astepta, violetii au inceput din nou o cursa clasica de urmarire si au egalat la 21 cu patru minute ramase de joc. Ultimele 60 de secunde au fost decisive, „marinarii” reusind un gol din 7 metri la scorul de 22-22, in timp ce banatenii au avut ultimul atac, dar l-au ratat. Asadar, trupa constanteana s-a impus cu 23-22 si acum este favorita la ocuparea locului 5.

Seria partidelor, care se joaca duspa sistemul cel mai bun din 3 partide se muta la malul marii. Daca Dobrogea Sud se impune si in urmatorul joc, programat saptamana viitoare, atunci va ocupa locul 5, iar Poli se va multumi cu 6. Daca Timisoara va reusi cumva sa castige acea partida, atunci jocul decisiv al acestei intalniri se va disputa pe Bega.

SCM Poli: Orbovic 5, Krsto Milosevic 4, Marjanovic 3, Santeiu 3, Cimpan 2, Sania 2, Vuk Milosevic 1, Stefan 1, Daskaloski 1.

CITESTE SI: Aripile RATT, taiate de Consiliul Concurentei la preluarea serviciului de intretinere a iluminatului public in Timisoara. Contractul va fi redus de la 15 ani la 5