Esec greu de digerat in Gruia. ACS Poli pierde la limita in prima deplasare a sezonului

TIMISOARA. Cu un 4-4-2 putin fortat de imprejurari, cu un capitan nou pentru acest joc – Zicu, contra unei echipe, sa recunoastem accesibile, ACS Poli a incercat sa aduca ceva din Gruia, de pe terenul lui CFR Cluj. Nu a fost insa posibil, desi adversarul nu era de speriat, acesta avand insa un noroc chior la singurul gol al partidei… ACS Poli intr-un meci in care putea obtine insa cel putin un punct.

Fara sarmul partidelor de altadata dintre CFR Cluj si Timisoara, prima repriza a fost dominata ca de obicei, de…. echilibru. Gazdele au avut o posesie mai buna, dar nu au amenintat poarta vizitatorilor, doar prin cateva mingi in tribuna si cu un singur sut spre poarta, tarziu, in minutul 43, prin Petrucci, care l-a luat la tinta pe Kirschtein. De cealalta parte, ACS Poli a avut ocazii mari de gol. Robert Elek a aratat de ce nu a jucat la nivel inalt, desi a fost odata un tanar de perspectiva. Fotbalistul format de Otelul, care a venit pe Bega de la Tarlungeni a avut trei mari ocazii de gol in prima parte, dare nu a reusit mai mult de o… bara!

Partea secunda incepe tot cu o dominare palida a gazdelor, care reusesc destul de rapid sa treaca in avantaj. In minutul 55, la o faza tratata cu superficialitate de echipa oaspete, mingea ajunge cumva la Jakolis, desi se putea da lejer fault in atac, acesta suteaza din 20 de metri, in adversar, si cu pamantul, o mingea nu foarte grea, dar care intra in poarta, 1-0. Golul pica greu pentru gruparea banateana si oarecum nedrept, dar acesta este fotbalul… iar gruparea banateana a iesit mai mult la joc. Fara insa sa aiba ocaziile din prima parte. Cum pana la final nu s-a mai petrecut nimic notabil, CFR s-a impus cu 1-0 prin acel gol discutabil, iar ACS Poli ramane fara gol marcat si mai rau, fara punct in Liga 1.

Au mai jucat: Sarmov, Scutaru, Popovici

1. eu am impresia ca antrenorul e slab.pasele in majoritate sint la adversar, determinare nu,suturi la poarta nu,scheme tactice nu.De cind il stiu Alexa chinuie un singur atacant contra 4 fundasi si atunci CUM SA DAI GOL?ieri clujul era echipa de batut!!!!!!!!

2. Nea Robule, nea Antoane, Daniele daca tot ati readus echipa in prima liga nu va bateti joc de ea frate! Echipa arata mai rau ca data trecuta, ceea ce dovedeste ca n-ati invatat nimic atunci. Ne trebuie un antrenor cu experienta si personalitate si doi, trei jucatori de forta(in special la mijloc) care sa traga echipa dupa ei. Zicu, Curtean si Goga sunt doar niste biete floricele cam ofilite, daca n-are cine sa joace pentru ei. Miscati-va repede si lasati prostiile alea cu „banateni de-ai nostrii” si foste(dar apuse) glorii ale lu’ nea Marian, saracu’…