Esec dupa un meci cu suisuri si coborasuri. Baschetbalistii din Timisoara au pierdut in ultima secunda

TIMISOARA. Meciul dintre Timisoara si CSU Sibiu si-a meritat statutul de derby al penultimei runde din sezonul regulat. Chiar daca au fost destule ratari si posesii pierdute, partida a avut din plin sare si piper fiind pe muchie de cutit. Atat gruparea banateana, cat si cea ardeleana au avut avantaj de peste 10 puncte, prima data oaspetii, apoi gazdele, dar in cele din urma totul s-a decis in ultimul sfert.

Ardelenii au inceput mai bine, au condus dupa primul sfert cu 23-20, iar la pauza mare cu 40-36. Violetii au avut un sfert 3 de exceptie, adjudecat cu 26-14, si era clar ca balanta se va inclina catre o echipa sau alta in ultimele secvente ale intalnirii.

In cele din urma, desi a avut mai multe sanse sa inchida jocul, Timisoara a pierdut in ultima secunda, Cooper marcand cosul victoriei pentru CSU Sibiu, 73-72.

Dragusin a fost cel mai bun timisorean, cu 14 puncte si 11 recuperari in 25 de minute de joc, iar Jeremic si Rambo au contribuit cu 15 puncte de fiecare. De la oaspeti, fostul banatean Bogdan Popescu a reusit 23 de puncte si 6 recuperari.

Chiar daca a pierdut acest joc, dupa 4 victorii la rand, BC SCM Timisoara va termina sezonul regulat in primele sase echipe campionatului.