Esec asteptat pe terenul liderului! BC Timisoara, invinsa la Cluj

TIMISOARA. „Leii din Banat” vin cu o infrangere, dealtfel scontata de pe terenul liderului autoritar al campionatului, U BT Cluj. Chiar daca in meciul tur din Top 6, elevii lui Tudor Costescu au reusit marea surpriza invingand trupa ardeleana, in meciul retur, nu au mai fost loc de rezultate surprinzatoare, cu atat mai mult, cu cat mai multi jucatori decisivi din angrenajul echipei, printre care si capitanul Mladen Jeremic, au lipsit din cauza accidentarilor.

U BT Cluj s-a impus cu 96-66, un scor insa cam dur fata de realitatea din teren. Violetii au castigat primul sfert si au stat aproape pana la pauza, 33-36, insa energia Leilor s-a epuizat dupa pauza mare.

Banatenii au pacatuit din nou la trite, doar doua din 12 si-au atins tinta, fata de cele 12 din 19 ale adversarilor, iar in plus, banatenii au pierdut si multe mingi, 20!

Andre Diaz a fost cel mai bun marcator de la SCM BC Timisoara – 19 puncte si 6 recuperari, urmat de Octavian Popa Calota, 16 puncte. De la gazde, Adamovic a avut 18 puncte si 7 pase decisive, iar Dykes 17 puncte.

Pentru violeti au mai ramas doua meciuri de disputat: acasa cu Steaua si in deplasare la Pitesti.