Era sa fie frumos!! Romania la un pas de un scor bun in fata gazdei Franta!

„Bienvenue en France” (Bun venit in Franta) a fost tema ceremoniei de deschidere a Euro 2016, inspirata din simbolurile culturii populare franceze… Elegant, dar nu chiar impresionant, iar apoi s-a trecut la lucruri serioase. Adica la meciul asteptat de intregul mapamond, Franta – Romania, jocul de debut al unui Campionat European ce poate dobori cu usurinta recorduri de audienta, goluri, spectacol…

Si ce frumos puteam incepe… Nu trecusera nici 3 minute si Bogdan Stancu a ratat o sansa incredibila de a deschide scorul, ratand din 4 metri, sau daca vreti, portarul Lloris aparand un sut ce parea destinat spre plasa portii sale. Era un semn ca Romania vrea sa joace, si avea sa faca acest lucru in fata unei natiuni ce si-a propus castigarea Europeanului.

Franta a incercat sa treaca la timona si a reusit, dar nu a impresionat in prima repriza. Doar Giroud aflandu-se la capatul unor actiuni periculoase ale „cocosilor”. 0-0 la pauza si tricolorii sperau la un rezultat mare, dadator de sperante la cum s-au disputat ostilitatile in prima parte.

Repriza secunda incepe tot sub semnul echilibrului, iar acelasi Stancu mai rateaza o sansa monumentala, singur din 8 metri. De aceasta data ocazia s-a razbunat si Giroud a marcat dupa o gafa a lui Tatarusanu, care doar cu cateva momente inainte para un sut periculos. 1-0 minutul 58 si se parea ca Franta va obtine victoria pronosticata de (aproape) toata lumea. Tricolorii nu cad prada disperarii si in minutul 64, Stanciu obtine un penalty la un contact cu Evra. „Ratangiul” Stancu isi asuma responsabilitatea si inscrie cu siguranta, 1-1!

Apoi, pana spre final, cele doua echipe se anuleaza reciproc. Noi, curajosi, ei fara prea multa energie. Si totusi, in minutul 89, la o faza care nu anunta nimic, Payet prinde un sut din ciclul o data la 10 ani si omoara vinclul spectatorului Tatarusanu… 2-1 pentru Franta, scor mincinos, pentru ca romanii nu meritau in aceasta seara sa piarda in fata cocosilor. Nu dupa cum s-a desfasurat jocul. Dar in fotbal, doar tabela de marcaj vorbeste!

Franta: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra, Matuidi, Kante, Pogba, Griezmann, Giroud, Payet. Au mai jucat: Coman, Martial, M. Sissoko

Romania: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat, Pintilii, Hoban, Popa, N. Stanciu, B. Stancu, Andone. Au mai jucat: Alibec, Chipciu, Torje.