Emotii doar in prima repriza! Timisoara Saracens a facut spectacol in partea secunda cu Iasiul

TIMISOARA. Un meci disproportionat intre campioana si „lanterna” si-a aratat adevarata fata doar in repriza secunda, in timp ce in prima parte, oaspetii au jucat de la egal la egal cu gruparea banateana. S-a terminat 54-20 (12-10).

Timisoara a aratat de ce nu este prima in Superliga din acest sezon in repriza I a meciului cu Iasi. Multe greseli individuale si destula crispare in joc, in fata unui adversar sa recunoastem, modest. Hunt a deschis scorul printr-un eseu transformat de Samoa, dar moldovenii au revenit spectaculos preluand conducerea, dupa un eseu exceptional al lui Florin Curcan, transformat de Daniel Plai, care si-a trecut in cont si o lovitura de pedeapsa, 7-10. Pe final, Manumua a intors scorul printr-un eseu, ramas netransformat, 12-10.

In partea secunda, Timisoara a aratat asa cum trebuie sa arate o campioana. Forta, energie, combativitate si creativitate. In primele minute ale partii a II-a, Seniloli si Rus au culcat balonul in terenul de tinta advers, aducand punctul bonus, fiind urmati de Helu, Umaga si Simionescu, toate eseurile fiind transformate de Luke Samoa, pentru 47-10.

Oaspetii au reusit apoi o mica zvacnire, iar Moa Atelea a reusit un eseu transformat de Plai, dar imediat Helu a reusit „dubla”, punctele aditionale venind de la Samoa pentru 54-17. In prelungiri, Daniel Plai a stabilit scorul final, transformand o penalitate de la mare distanta. Scor final 54-20 pentru banateni, care s-au impus pana la urma dupa un meci spectaculos.

Mai notam ca partida a fost arbitrata de englezul Chris Watkins, iar din weekend-ul urmator, Timisoara incepe participarea europeana in preliminariile Challenge Cup.

Timisoara Saracens: Ionel Badiu, Marian Sabau, Horatiu Pungea, Valentin Poparlan, James Doyle, Vasile Rus, Randall Morisson, Henry Seniloli, Stefano Hunt, Marius Simionescu, Jack Umaga, Tevita Manumua, William Helu, Luke Samoa. Au mai jucat: Andrei Radoi, Samuel Maris, Doge Mesake, Ionut Muresan, Marius Iftimiciuc, Brian Sefania, Florin Popa, Gabriel Conache.