Eliminare cu scandal! Timisoara pierde decisivul de la Turda, dupa un final controversat de meci

TIMISOARA. Meci de infarct. La fel ca 75% din meciurile de campionat, nici cel mai important joc al lui SCM Poli din acest sezon intern nu putea face nota distincta. Decisivul din sferturile de finala de la Turda, a fost castigat dramatic de Potaissa, care s-a impus cu 23-22, intr-un meci in care oricine putea castiga.

Ardelenii au inceput mai bine, s-au dus la 6-3 si au tinut de avantaj, chiar daca Poli a stat aproape, iar diferenta s-a pastrat pana la pauza, 14-11. In partea secunda, violetii au revenit de la 11-15, au egalat la 16 si au avut un maxim avantaj de doua goluri, 18-16. Turda a egalat si a facut 22-20, ca elevii lui Milosevic sa mai egaleze o data, 22-22. In ultimul minut, Adomnicai, fostul jucator al Timisoarei a dat golul victoriei cu mult noroc, dupa care in ultimele secunde, arbitrii au decis jocul, dupa o eliminare usoara la Fenici. Turda bate cu 2-1 la general, si Timisoara iese prematur din competitie.

Lasica a fost cel mai bun marcator al Timisoarei cu 7 goluri, urmat de Lazarov – 5 si Vaidasigan – 4, jucatori care si-au depasit conditia in acest joc.