Echilibru, doar un sfert de ora! Timisoara a defilat in meciul derby cu Resita. Poli are acum 7 din 7

TIMISOARA. Alb-violetii de la handbal sunt cei mai buni in 2016 in Liga nationala. In aceasta seara au obtinut a 7-a victorie consecutiva, toate obtinute din februarie pana astazi. Poli a jucat in traditionaul derby de Banatcu Resita, echipa ce invinsese in tur, dupa un meci nerecomandat cardiacilor la un punct diferenta. Razbunarea a fost insa pe masura.

Echilibrul a tinut pe tabela, dar si pe teren, doar 15 minute, timp in care ambele echipe s-au perindat la conducerea partidei. De la 5-4 insa, violetii nu s-au mai uitat in spate. S-au desprins minut cu minut, astfel ca la pauza aveau deja un avantaj linistitor, 12-7.

Fenici & Co. au mentinut ritmul si in partea secunda, 14-9, 18-10… si 24-16 scor final. O victorie clara, fara dubii, care arata ca Poli este o forta in acest sezon competitional.

In clasament, Poli ramane pe 5, la egalitate de puncte cu Steaua, care in weekend a invins liderul campionatului, Dinamo.