Echilibrat… dar din nou infrangere! BC SCM Timisoara pierde la Cluj

Prim-divizionara de baschet masculin BC SCM Timisoara a revenit la Cluj, la opt zile dupa meciul jucat in sezonul regulat, cand violetii au pierdut la limita si cu largul concurs al „fluierasilor”. De aceasta data, U BT si BC SCM s-au confruntat in etapa a doua din Top 6, insa in cele din urma deznodamantul a fost acelasi, ardelenii impunandu-se cu 98-89 (27-21, 22-25, 24-16, 25-27).

Gazdele au incercat desprinderea din primul sfert, insa banatenii au revenit si au trecut la conducere in a doua secventa. Totusi, UB T a ajuns la pauza mare cu un avantaj de trei puncte, dintr-o aruncare de la mare distanta reusita de Kromah, pe sirena de final, 49-46.

Gazdele au luat avantaj si s-au apropiat de un ecart de zece puncte in startul sfertului al treilea, pe care l-au pastrat in destule momente din repriza secunda. Alb-violetii au reusit sa se apropie la patru lungimi (88-84), in minutul 38, grație unei ”trite” a lui Jeremic si a doua libere marcate de Mijajlovic, dar clujenii au gasit un raspuns rapid prin aceleasi procedee. Punctele inscrise in ultimele 90 de secunde de violeti nu au mai ajutat echipa banateana sa revina in avantaj in ciuda celor 89 de puncte inscrise pe terenul campioanei nationale.

Au marcat pentru BCT: Jeremic 19 puncte, Diaz 16 puncte, 3 recuperari, Mijajlovic 14 puncte, 7 recuperari, Dragusin 10 puncte, 3 recuperari, etc.

BC SCM va juca la Timisoara, in etapa a treia, cu Steaua Bucuresti, marti, 3 aprilie, de la ora 19,00, la sala Constantin Jude.