Dupa eliminarea din Cupa Romaniei, BC Timisoara a invins Steaua si in campionat. ‘Leii’ s-au impus cu 87-80

Partida de la Sala Constantin Jude, din cea de-a cincia etapa a Ligii Nationale a fost una foarte disputata, cu caderi si reveniri pe tabela, eliminari si un final decis de greseli personale si aruncari libere.

Alb-violetii au condus cu 4-0, la mai putin de un minut de la startul meciului, insa stelistii au aratat ca nu au uitat victoria obtinuta in returul Cupei, la Timisoara. Dupa ce au egalat in mai multe randuri, ros-albastrii au reusit sa treaca prima oara la conducere(14-16), in minutul 7.
La finele primului sfert, cele doua echipe s-au aflat la egalitate(22-22), iar pe debutul celui de-al doilea, oaspetii au trecut iar in avantaj(22-25), insa nu au reusit sa se mentina la timona. „Leii” au avut o perioada de joc foarte buna si s-au distantat la 10 puncte(41-31, in min.17), dar pana la pauza ecartul s-a redus la doar 3 lungimi(44-41).
Virgil Stanescu a mai pus patru puncte in contul Stelei la reluarea jocului si BC Timisoara s-a vazut din nou condusa(44-45).
Finalul sfertului 3 i-a gasit pe alb-violeti cu avantaj minim pe tabela(63-62), iar in minutul 31 oaspetii conduceau cu 66-63.
Trupa lui Costescu a fost readusa in avantaj dupa doua reusite de 3 puncte, consecutive, semnate de Jovanovic si Panic(73-68), dar nu a fost suficient pentru un final linistit.
Stanescu a restabilit egalitatea(77-77, min.38), dupa ce a mai pus patru puncte in dreptul Stelei, dar a fost eliminat apoi pentru cumul de greseli personale, iar Radulovic de la BC Timisoara l-a urmat si el.
In ultimele doua minute lupta s-a dat practic din aruncari libere. BC Timisoara a profitat de greselile oaspetilor si a marcat  opt  puncte din ‘libere’ , patru, Volkus si patru, Panic, in timp ce ros-albastrii au punctat doar prin cele trei aruncari libere transformate de Gibbs(85-80).
Reusita lui Lee Ingram din ultimele secunde a stabilit scorul final la 87-80.
Vladimir Panic a fost cel mai bun marcator al banatenilor cu 19 puncte. L-au urmat Jovanovic(15p), Volkus(15p), Lee Ingram(12p) si Radulovic(10p).
De partea cealalta cele mai multe puncte le-a marcat Virgil Stanescu, 37.