Doua victorii pentru handbalistii de la Poli Timisoara, in amicalele cu Steaua Rosie Belgrad

TIMISOARA. Handbalistii de la Poli Timisoara au castigat ambele meciuri amicale jucate in acest final de saptamana cu Steaua Rosie Belgrad. Pentru banateni urmeaza o alta dubla de verificare la jumatatea saptamanii urmatoare.

Dupa victoria la 7 goluri diferenta din intalnirea sa vineri, 29-22, handbalistii lui Poli au inceput mai slab al doilea meci cu Steaua Rosie Belgrad. Sarbii, cu un lot usor schimbat fata de primul meci, au condus mare parte din prima jumatate a meciulu si au avut un avantaj maxim de patru goluri. Poli a revenit pe final si la pauza scorul era egal, 13-13.Partea a doua i-a apartinut in totalitate lui Poli, care a dominat din toate punctele de vedere si s-a desprins in ultimele 10 minute, pentru ca in final sa se impuna cu 32-26. Cel mai bun marcator, ca si in primul meci, a fost Marjanovic, autor a 12 goluri, dintre care cinci din lovituri de la 7 metri.

Sunt multumit per total de rezultat si de joc. Ce m-a nemultumit si in prima partida si in aceasta a fost modul in care am inceput meciurile. In primele 10-15 minute am facut multe greseli si de pasare si tragere. La fel si astazi, nu sunt multumit de cum am jucat in prima repriza, dar in partea a doua baietii au fost fenomenali. Sunt multumit si ca toti jucatorii au jucat si in aparare si in atac. As vrea sa multumesc si celor de la Steaua Rosie ca au venit sa joace. Au fost doua partide foarte utile pentru ca e o echipa care joaca foarte bine si in atac, si in aparare, o echipa puternica„, a declarat la final antrenorul timisorean Pero Milosevic.

Printre cei mai buni marcatori din al doilea meci a fost si Marko simovic, cel care a reusit sa puncteze de opt ori, sase dintre reusite venind din lovituri de la 7 metri. Puteau fi noua goluri pentru Simovic, insa mingea trimisa de el din marginea propriului semicerc a trecut putin pe langa bara din dreapta a portii oaspetilor.

In primul rand as vrea sa le multumesc celor de la Steaua Rosie ca au venit si a fost o placere pentru noi sa jucam doua meciuri cu ei. Sunt o echipa buna, cu multi jucatori tineri, vreo 2-3 cu experienta, o echipa care alearga, cu tactica buna si individuala, si de echipa. Pe noi nu ne-a interesat neaparat rezultatul, insa ne bucura aceste doua victorii. In primul meci am jucat toti, al doilea meci a fost mai greu si a trebuit sa jucam pana la final. Sunt fericit ca am jucat bine, nu avem accidentari si acum ne vom bucura de doua zile de pauza… Cred ca sunt si eu din ce in ce mai bun, ca si echipa. La inceput mi-a fost greu pentru ca era o echipa noua, jucatori noi, cu unii am si jucat, sistem nou, antrenor nou. De asemenea nici nu eram pregatit pentru ca aveam o accidentare de la fosta echipa. Acum nu sunt la nivelul meu cel mai bun, dar cred ca in campionat, si eu si echipa vom fi mai buni„, a spus dupa meci Marko Simovic.

Cu exceptia lui Marjanovic si Simovic, pentru Poli au mai marcat in al doilea meci, Milosevic – 3, Neamtu – 2, Stefan – 2, Furak – 2, Vaidasigan – 1, Lasica – 1 si Fenici 1
Pentru handbalistii de la Politehnica urmeaza o noua dubla amicala, miercuri si joi, cand in sala Constantin Jude vine Minaur Baia Mare.