Doua victorii internationale pentru CH Poli Timisoara, inainte de duelul cu orgolii contra lui Dinamo

TIMISOARA. Alb-violetii, cu un sezon peste asteptari, s-au descurcat bine si in testele amicale internationale, chiar si fara cativa titulari de baza.

CH Politehnica s-a impus in ambele meciuri de pregatire din pauza competitionala generata de jocurile nationalelor de seniori si tineret. Banatenii au castigat cu 29-23 si cu 24-20 in partidele disputate la sala „Constantin Jude” contra sarbilor de la Metaloplastika Sabac.

Fara linia de 9 metri consacrata (Grigoras-Fenici-Chikovani), antrenorul Pero Milosevic a combinat in asezare jucatorii cu experienta pe care i-a mai avut la dispozitie cu unii tineri, carora a incercat sa le dea incredere prin minutele jucate in aceste meciuri; e cazul mai ales pentru extrema stanga Levente Szentpeteri si pentru interul stanga Claudiu Simicu. Ei au fost incurajati de pe margine si din teren, reusind prestatii curajoase mai ales in a doua partida. In primul meci, merita remarcata si prestatia portarului Daskaloski, care a aparat jumatate din aruncari.

Marcatorii Politehnicii Timisoara:

Primul joc, 29-23: Halca 7, Timofte 6, Lasica 4, Paius 3, Leordean 3, Pejovic 2, Santeiu 2, Simicu 1, Szentpeteri 1.

Al doilea joc, 24-20: Pejovic 5, Szentpeteri 4, Paius 4, Lasica 3, Timofte 2, Simicu 2, Halca 2, Leordean 1, Santeiu 1.

Pentru Politehnica urmează reluarea partidelor oficiale, cu un meci dificil pe propriul teren, joi, 12 noiembrie, de la ora 17,45; adversara ii va fi Dinamo Bucuresti, iar miza, foarte mare, podiumul.