Doar locul 7 pentru Romania, in proba de floreta echipe, la etapa de Cupa Mondiala de la Timisoara

TIMISOARA. Cupa Mondiala de floreta juniori feminin de la Timisoara, editia 2016, a continuat duminica, 9 octombrie, la Sala „Constantin Jude” cu proba pe echipe. S-au prezentat la start 9 formatii: Japonia, Polonia, Belarus, Irlanda, Marea Britanie, Ungaria, Spania, Romania si Ucraina.

Dupa un concurs disputat, locul intai a fost ocupat de Ungaria, care a dispus in finala mare de Polonia, scor 45-36. Pe locul trei s-a clasat Japonia. Romania a incheiat intrecerea pe locul sapte.

Echipa noastra a fost formata din: Ana Boldor (CSU Poli Timisoara), Raluca Draghici (CS Farul Constanta), Anca Saveanu (CSA Steaua), Raluca Vacarasu (CS Farul Constanta).

83 de sportive din 14 tari s-au intrecut si in proba individuala. Nici aici Romania nu a urcat pe podium, insa Ana Boldor a obtinut cel mai bun rezultat dintre romance. Sportiva legitimata la CSU Poli a urcat pe pozitia a 9-a.

Urmatoarea etapa de Cupa Mondiala la floreta juniori feminin va avea loc la Bochum (Germania), in perioada 29-30 octombrie 2016.