Dinamo Bucuresti a castigat Cupa Romaniei dupa ce a invins pe Rapid cu 1-0! FOTO si VIDEO!

Dinamo Bucuresti este noua castigatoare a Cupei Romaniei la fotbal, dupa ce a invins miercuri seara cu scorul de 1-0 pe Rapid Bucuresti. Unicul gol al partidie a fost marcat de Scarlatache in minutul 59.

Dupa un sezon ratat, in care n-au prins nici macar podiumul in Liga 1, Rapid (locul 4) si Dinamo (locul 5) si-au disputat, pe National Arena, unicul trofeu ramas la indemana in actuala stagiune, Cupa Romaniei.

Giulestenii au inceput in forta prima repriza, dominand primele zece minute fara a ameninta insa prea mult poarta lui Naumovski. Surdu a ratat prima mare ocazie a finalei in minutul 19, cand l-a luat la tinta pe goalkeeperul dinamovist din numai sapte metri.

Au trecut si „cainii” pe langa gol cu cinci minute inainte de pauza, sutul lui Curtean fiind respins de Coman, dupa care Oros a indepartat balonul din fata lui Danciulescu.

Repriza secunda a inceput in aceeasi nota de dominare sterila a giulestenilor, insa golul a venit in poarta lui Coman, la 12 minute de la reluare. Vandut in Azerbaidjan in urma cu cateva zile, Scarlatache a inscris, cu o lovitura de cap de langa Marcos Antonio, unicul gol al partidei.

Elevii lui Razvan Lucescu au reactionat imediat si s-au napustit spre poarta lui Naumovski, insa defensiva lui Bonetti s-a achitat excelent de sarcinile ofensive, lasand foarte putine spatii pentru „visinii”.

Ciprian Deac a ratat o ocazie mare de a restabili egalitatea in minutul 76, cand sutul sau puternic din marginea careului a fost respins de goalkeeperul formatiei din Stefan cel Mare.

Atacurile giulestenilor au continuat pret de cateva minute bune, insa atat Daniel Pancu, cat si Alexandru Ionita au ratat poarta apara de Naumovski. Nici cele sase minute de prelungiri n-au fost suficiente pentru ca rapidistii sa trimita meciul in prelungiri, iar trofeul Cupei Romaniei a ajuns din nou in vitrina dinamovistilor dup sapte ani.

„Cainii” au cucerit astfel a 13-a Cupa a Romaniei, egaland Rapidul pe locul secund in clasamentul all-time, ierarhia fiind condusa de Steaua Bucuresti cu 22 de trofee.