Debut cu victorie pentru handbalistii timisoreni la Cupa Politehnica

CSU Politehnica Timisoara s-a impus cu 39-27 in fata lui Kecskementi KSE, in primul meci disputat in cadrul traditionalului turneu de pregatire Cupa Politehnica, care a ajuns la editia cu numarul 36.
Elevii lui Nedeljko Vuckovic au dominat meciul contra formatiei maghiare de la un capat la altul. Alb-voletii au condus la pauza cu 20-11 si s-au impus in final la 12 goluri diferenta, cu 39-27. Pentru alb-violeti a revenit in acest meci, dupa o lunga absenta  Nelutu Stan, care a reusit sa si marcheze trei goluri. In schimb, CSU Politehnica l-a pierdut pe Silviu Baiceanu care se pare ca va trebui sa suporte o interventie chirurgicala.
”Baiceanu are probleme, se pare ca are  rupt meniscul, trebuie sa vorbim cu conducerea sa vedem daca mai astepata sau se duce sa se opereze imediat.Si eu am fost suparat cand am aflat, este un jucator foarte important pentru noi, dar asta este, nu avem ce face. Am spus sa incercam in acest prim meci sa ne facem jocul nostru, nu ma interesa cum joaca Kecskementi, noi trebuie sa ne pregatim pentru meciul cu CSM. Am dat sansa la fiecare jucator si sunt multumit cum s-au miscat, am dat 11 goluri in prima repriza, a mers mai bine contraatacul si faza doi. Acum trebuie sa ne recuperam, avem jocul cu Proleter si  o luam pas cu pas ca sa pregatim meciul cu CSM”, a spus antrenorul Nedeljko Vukovic.
Cei mai buni marcatori pentru Politehnica in primul meci au fost: Grasu 8 goluri si Mrakic si Timofte cu cate 6 si Fenici 4.
In cea de-a doua partida disputata vineri, Energia Tg. Jiu a castigat cu 24-25 contra lui Proleter Zrenjanin.
Sambata, meciurile de la  Cupa Politehnica se vor desfasura dupa urmatorul program: