Debut cu victorie pe teren propriu pentru BC Timisoara. Elevii lui Predrag Badnjarevic au castigat cu 86-68 contra lui CSM Bucuresti

Dupa ce in prima etapa s-au impus in deplasare la Targu Mures, ”leii” au castigat sambata seara si primul meci disputat in fata propriilor suporteri, in actualul sezon al Ligii Nationale de baschet.
CSM Bucuresti a deschis scorul  in partida disputata la Sala Constantin Jude si in minutul 3, oaspetii au condus cu 10-6. Aruncarile transformate de Jonhson si reusitele de doua puncte ale lui Archie si Popescu au adus-o insa pe BC Timisoara in avantaj in minutul 5 (12-10) , iar la finele primului sfert elevii lui Badnjarevici conduceau cu 20-19.
Cele doua echipe au alternat apoi la conducere pana la jumatatea celui de-al doilea sfert, tabela aratand egalitate in minutul 15: 29-29. Apoi ”leii” au reusit sa marcheze 14 puncte consecutiv. Capusan, Popescu, Sarovic si nou -venitul Jelenic, cu o evolutie excelenta la cel de-al doilea meci jucat pentru Timisoara, au dus scorul la 41-29.
La pauza scorul a fost de 44-34 pentru gruparea banateana, dar alb-violetii si-au marit avantajul pana la finele sfertului trei, la 23 de puncte(73-50), iar la jumatatea ultimului sfert, BC Timisoara conducea in fata lui CSM Bucuresti la 24 de puncte(80-56).
Oaspetii au mai redus din diferenta pe final, dar victoria grupareii banateane a fost clara: 86-68.
Cel mai bun marcator pentru BC Timisoara a fost Ivan Jelenic, cu 21 de puncte marcate( 5 aruncari de trei puncte reusite), muntenegreanul avand un procentaj de suta la suta, atat la aruncarile de doua puncte cat si la cele de trei puncte. Johnson si Djerasimovici au fost urmatorii pe lista marcatorilor la timisoreni cu cate 16 puncte reusite, iar pentru bucuresteni, cele mai multe puncte le-a marcat Martinic, 17.