Debut bun si pe teren propriu pentru baschetbalistele de la SCM Timisoara

TIMISOARA. Cea mai noua formatie din cadrul SCM-ului timisorean, echipa de liga secunda de baschet, a jucat vineri primul meci pe teren propriu din noul sezon. Dupa victoria de la Arad din prima runda, junioarele Veronicai Gavrila au intalnit o alta echipa de „copile”, U Cluj.

Chiar daca nivelul ligii secunde, este, sa recunoastem, foarte scazut, meciul a avut sare si piper. Echipele s-au aparat agresiv, au facut partea ofensiva asa cum au putut, au aruncat si de „afara” si s-au succedat la conducerea partidei. Banatencele s-au „trezit” abia la 0-9, dar au refacut imediat diferenta, pentru 12-10, insa Clujul a terminat primul sfert in avantaj, 12-17. Ambele echipe au avut momente bune in joc, dar si multe minute cand nu au aratat nimic. La pauza mare, ardelencele inca erau la conducere, dar gazdele au gasit resurse spre finele sfertului trei cand au reusit sa intre din nou in avantaj.

baschet-fete-1

Inceputul ultimei perioade a gasit o formatie banateana in forma, care reusea sa se desprinda chiar la un neasteptat +11. Finalul a fost mai strans, dar Timisoara a obtinut in cele din urma o victorie meritata, 45-40.

Repetam, meci destul de slab, dar tinand cont ca practic au jucat doua echipe de junioare, partida din Sala Mircea Albu a a aratat ca baschetul ramane un sport extrem de frumos si spectaculos.

SCM Timisoara – U 2 Cluj 45-40 (12-17, 9-5, 12-9, 12-9). Marcatoare SCM: Gheban 11, Ivaschescu 10, Neagu 9, Lupu 8, Popa 6, Mita 1.