Dan Paltinisanu si-a invins fosta echipa! BC Timisoara a pierdut, 67-77 in fata celor de la Targu Mures. FOTO!

Aflat in postura de adversar al Timisoarei, Dan Paltinisanu a fost cel care a deschis scorul in meciul de la Sala Olimpia(0-2) si apoi tot el a dus Targu Mures la 4 puncte avans(0-4). Cu punctele marcate de Sarovic(3) si Popescu(2), ”leii” au preluat conducerea (5-4), in minutul 3, dar numai pentru moment pentru ca oaspetii au revenit imediat la timona si au castigat primul sfert 21-15.
Timisorenii au mai avut o incercare de a trece la carma jocului la jumatatea sfertului doi, cand au avut 26-24, dar nu au reusit sa se mentina, iar la pauza cei de la Targu Mures aveau 9 puncte avans, 27-36.
In sfertul trei avantajul oaspetilor a ajuns la 16 puncte(31-47), dar alb-violetii au redus ecartul la doar 3 puncte(52-55), iar pe debutul sfertului patru avantajul s-a redus la un singur punct(54-55). Insa elevii lui Srdjan Jovanovic nu au mai reusit finalul de meci din partida antrerioara cu Ploiestiul, Targu Mures impunandu-se in final cu 77-67.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Zlatko Jovanovic, care a marcat 26 de puncte, in timp ce de la oaspeti s-au remarcat Navickas cu 18 puncte marcate si timisoreanul Dan Paltinisanu, care a reusit 15 puncte si 6 recuperari, contra fostei sale echipe.