Da, se poate. ASU Politehnica Timisoara, victorie la scor in deplasare

Primul succes oficial din 2018, a insemnat si un joc cu fotbal total pentru fotbalistii pregatiti de (nea) Toni Foale. Alb-violetii au trecut repede peste esecul cu Sibiu din etapa trecuita si au depasit si forma mai slaba din ultimele partide, cel putin din punct de vedere al rezultatelor si au obtinut o victorie clara.

Partida cu Metaloglobus s-a rezolvat in mare parte pana in minutul 15, cand Deian Sorescu si Alin Ignea au dus deja scorul la 2-0, rezultat care avea sa se consemneze si la pauza.

In partea secunda, polistii au mai marcat cateva goluri, dominand autoritar partida. Deian Sorescu a facut ca diferenta sa fie una de forfait, iar apoi Carol Taub, abia intrat pe teren sa inscrie la vinclu. Acelasi Sorescu urma sa stabileasca scorul final, 5-0 si sa realizeze prima tripla personala in liga secunda.

Banatenii fac 41 de puncte dupa acest 5-0 clar, si razbuna acel 0-2 din tur sub era lui Bogdan Andone, iar echipa viola ramane in continuare pe locul 7, urmand a juca runda viitoare, tot in zona, la Balotesti.

ASU Poli (antrenor Antonio Foale): Dur-Bozoanca – Motreanu, Mera (c), Scutaru, Bilia, Ignea, Krausz, Poparadu (70, Taub), Predescu (62. V. Nicolae), Sorescu, Plamada (31, Lusamba). Antrenor: Antonio Foale