Cupa Romaniei ramane in Banat! Informatica Timisoara isi pastreaza trofeul la futsal dupa un meci fantastic

Spectacol total in finala Cupei Romaniei la futsal, intre cele mai bune doua echipe din Romania. Condusa mai tot timpul de campioana Autobergamo Deva, Informatica a revenit tot timpul, a trecut la un moment dat si in avantaj, iar apoi s-a aparat cu un om in minus pentru a trimite partida la loviturile de departajare.

Dupa 6-6 inainte de loviturile de la 6 metri, Timisoara a reusit sa se impuna cu 10-9 si a pastrat Cupa Romaniei in Banat.

Daca in finala de anul trecut, disputata chiar la Timisoara, Informatica s-a impus, tot la lovituri de departajare, dar atentie dupa 0-0, chiar si la expirarea prelungirilor, acum meciul a avut mult mai multa adrenalina. Deva a condus cu 1-0, 2-1, 3-2 si 5-3, insa trupa viola a avut tot timpul raspuns, egaland la 5 chiar inainte de expirarea celor 40 de minute. Apoi chiar a si condus cu 6-5, hunedoarenii egaland la 6 in prima repriza de prelungiri. Pe final, banatenii s-au aparat cu un om in minus si au trimis partida la loviturile de la 6 metri. Acolo Iancu a fost decisiv cu doua parade, in timp ce Araujo, Rakic, Simic si Ilas au punctat pentru un scor final de 10-9.

In timpul meciului, pentru banateni au inscrius Savio de doua ori, Felipe de doua ori (brazilienii naturalizati fiind insa si eliminati) si capitanul Simic de doua ori!

Este a doua Cupa Romaniei castigata de Informatica, cu jucatori ce nu si-au vazut ultimele salarii…