Cu ceva emotii, dar meritat. Handbalistii de la SCM Poli Timisoara s-au impus la Iasi

TIMISOARA. Si-au revenit la timp. Handbalistii de la Poli au trecut cu bine peste infrangerile cu CSM si Steaua si au invins la Iasi echipa din localitate, dupa un meci mai echilibrat decat era cazul.

Violetii erau clar favoriti in fata unei formatii cu probleme financiare, jucatorii moldavi, cu doar o victorie obtinuta, amenintand ca nu vor intra pe teren din cauza problemelor financiare. Banatenii au inceput in forta, 4-0, dar nu au reusit sa mentina tempoul, iar gazdele au revenit in joc, preluand conducerea chiar la doua goluri, 13-11. La pauza s-a intrat cu ecart de un gol, scorul fiind 15-14 pentru formatia gazda. Pauza a fost un sfetnic bun pentru vizitatori, care au intrat mult mai determinati si au inclinat rapid balanta in favoarea lor.

Inaintea ultimelor 10 minute tabela arata o diferenta de 5 goluri pentru banateni, 27-22, care in cele din urma s-au impus meritat cu 31-27.

O victorie de moral, care readuce Poli Timisoara pe podium, pe pozitia a III-a, inaintea celei mai importante partide din sezonul regulat, joi, acasa cu Dinamo.

Au marcat pentru violeti: Fenici 8 goluri, Marjanovic 5, Cimpan 4, Sania 3, Stefan 3, Orbovic 2, Hrimiuc 2, V. Milosevic 1, K. Milosevic 1, Paius 1