Cu ‘baschetbalistul’ Sarmov titular, ACS Poli Timisoara pierde la Severin, cu Pandurii

ACS Poli mergea la Severin pentru a se agata de ultima sansa teoretica de a mai ramane in carti pentru play-off, intr-un meci direct cu Pandurii, echipa ce invingea pe Dan Paltinisanu in prima etapa a returului. Sperantele banatenilor au fost risipe rapid, in minutul 7, gorjenii avand deja 2-0!

In fata unei asistente de campionat judetean, adica vreo cateva sute de spectatori, Pandurii a inceput in forta. In minutul 3, Sapunaru deschidea scorul dupa o centrare a lui Nistor, iar in minutul 7, golgheterul „gazdelor” (n.r. Pandurii joaca la Severin, pentru ca la Tg. Jiu se lucreaza la un stadion nou), Hora marca simplu, dupa o faza care a facut sah mat apararea vizitatorilor. Elevii lui Florin Marin isi revin greu, construiesc anevoios si ataca prea putin poarta lui Mingote. Sarmov, „baschetbalistul” de la FCSB – Steaua s-a remarcat din nou… de data aceasta cu cateva paze simple gresite (!). In fine, Llorente si Goga au pus putina presiune la poarta amfitrilonilor, dar Hora marcheaza din nou, cu un sut suberb din 20 de metri, 3-0! Doar la acest scor ACS Poli se trezeste, iar Goga reuseste pe finalul reprizei un gol, dupa ce tot el ratase dintr-o pozitie asemanatoare cu doua minute mai devreme.

Partea secunda nu a mai fost la fel de ofertanta. Cu un avantaj linistitor de doua goluri, trupa gorjeana a preferat sa inchida cat mai mult jocul. De cealalta parte, ACS Poli a dominat, a construit mai mult, dar nu a avut succes in fata portii. Au fost si ocazii, Llorente, Elek si Goga puteau sa mai inscrie, dar nu au reusit.

ac recas

Pandurii s-a impus cu 3-1 si ramane in carti pentru un loc de play-off, in timp ce ACS Poli trebuie sa se gandeasca la o pozitionare cat mai buna in zona play-out. Nimic astazi despre problemele financiare, pentru ca nu este nimic nou sub soare in sportul timisorean…

Pandurii: Mingote – Ungurusan, Sapunaru, Filipetto, Momcilovic, Mrzljak, Droppa, Radut, Nistor, Ciucur, Hora. Au mai jucat: V. Munteanu, Khaloutam, Trifu.

ACS POLI: Kirchstein – Belu, Luchin, Scutaru, D. Popescu, Sarmov, Llorente, Goga, Barbut, Rufino, Hernandez. Au mai jucat: O. Popescu, Croitoru, Elek.

1. In meciul cu Pandurii , Lukin si Scutaru au pus capat partidei dupa primul sfert de ora. Sarmov nu a trebuit sa mai intervina.