CSS Giurgiu – BC Timisoara 83-75! Timisoara pierde in fata uneia dintre codasele clasamentului!

TIMISOARA. Plecati cu prima sansa in fata celor de la CSS Giurgiu, Leii din Banat nu au putut anticipa ce avea sa se intampla luni seara in sala de Malul Dunarii: una dintre cele mai rusinoase infrangeri, in fata unei formatii care nu a castigat decat 5 intalniri pana la meciul cu Timisoara.

Timisorenii au inceput extrem de prost meciul de la Giurgiu. Gazdele au condus primul sfert si si-au adjudecat primele 10 minute cu un scor care uimea o tara intreaga: 28-19. Sfertul secund a fost la fel de prost pentru trupa lui Badnjarevici, Leii din Banat nereusind sa se adune in fata unei echipe careia i-a iesit totul. La pauza ecartul giurgiuvenilor era de 17 puncte: 52-35. Un scor pe care jucatorii de la malul Dunarii ar trebui sa-l puna in rama. Fara un pivot de meserie in teren, alb-violetii au reinceput dupa pauza cursa de urmarire a echipei adverse. Dupa sfertul al treilea banatenii reusesc sa mai reduca din ecart: 68-59, insa ultimul sfert avea sa consemneze finalul unui meci in care banatenii nu au reusit sa se concentreze la maximum.

Ultimele secvente ale intalnirii au fost de infarct. Timisoara a intrat in ultimul minut de joc cu un dezavantaj de 8 puncte: 72-80, s-au apropiat la 75-80 cu 30 de secunde inainte de final dupa ce Archie a reusit o aruncare de 3 puncte, iar giurgiuvenii tremurau. Gazdele primesc doua libere, pe care le transforma, iar tabela arata: 82-75. Intr-un final anfitrionii mai marcheaza o libera, iar partida se incheie: CSS Giurgiu – BC Timisoara 83-75. Pentru banateni urmeaza infruntarea de miercuri contra celor de SCM Craiova.
Cel mai bun om al Timisoarei a fost americanul Dominique Archie cu 29 de puncte, 14 recuperari si un assist, Bogdan Popescu a adaugat 18 puncte, 2 recuperari si o pasa decisiva, iar Zlatko Jovanovici a avut si el 15 pucnte, 1 recuperare si o pasa decisiva.