Cosmar sibian pentru BC Timisoara. A treia infrangere pentru banateni in Ardeal

TIMISOARA. Primul joc din minicampionatul echipelor clasate in primele 6 locuri din Liga Nationala de baschet masculin a insemant un esec pentru BC SCM Timisoara. „Leii din Banat” au fost invinsi dupa un meci extrem de echilibrat, la Sibiu, 70-77! Banatenii pierd pentru a treia oara in fata Sibiului, dupa cele doua esecuri la limita din sezonul regulat. In plus, tot pe Cibin, BCT a fost invinsa si in Cupa Romaniei inca din sferturi.

Lucrurile au inceput insa bine pentru elevii lui Tudor Costescu, care au avut si 11 puncte in primul sfert, dar au terminat prima repriza in corzi, la -9 puncte, 34-43. Timisoara nu a cedat si chiar in ultimele secunde ale sfertului 3 a egalat la 52, premisele unei ultime perioade bune fiind astfel „instalate”. Chiar daca au stat de multe ori in coasta ardelenilor, timisorenii au pacatuit la aruncarile de 3 puncte si la recuperari. Sibiul s-a impus cu 77-70 si Timisoara se afla la a treia infrangere consecutiva in toate competitiile.

Mladen Jeremic a fost cel mai bun marcator al violetilor, dar si al partidei cu 21 de puncte. De la gazde, Mijajlovic a reusit 18 puncte, insa un rol important a avut Cooper Williams un double/double, 11 puncte si 11 recuperari.
In runda viitoare, timisorenii vor primi pe teren propriu vizita lui CSM CSU Oradea.