Condusa la pauza, victorioasa la final! Poli Timisoara bate ‘satelitul’ Craiovei, si e la o victorie de liga secunda

TIMISOARA. De aceasta data ce a inceput prost, s-a terminat bine! Daca etapa trecuta Poli pierdea acasa cu Deva, desi avea 2-0 la un moment dat, de aceasta data, „Baietii in ghete”, au revenit intr-o localitate in care anterior nu au avut sorti de izbanda (esec cu Filiasi), la Isalnita, cu un succes vital, 2-1 cu CSU Craiova II, desi la pauza era condusa. Victorie enorma si visul Ligii a II-a se poate transforma in realitate, in intermediara de saptamana viitoare.

Antepenultima etapa din C4 a fost foarte importanta pentru „echipa suporterilor”, ASU Poli. Ca toate celelalte, doar ca de data aceasta era vorba chiar de un meci decisiv. Din nou la Islanita, dar acum cu „satelitul” unei echipe de prima liga ce viseaza la promovare, violetii au inceput meciul in atac, dar cei de la CSU Craiova II au deschis scorul si au avut avantaj la pauza. Doar 1-0, desi in ciuda dominarii vizitatorilor, gazdele au avut sanse mai mari.

ASU Poli-Craiova (1)

Partea secunda a inceput, cum era normal cu Poli in atac, cautand cumva sa intoarca scorul… Si in minutul 50, Bilia egala dupa un corner! Violetii au ramas in atac, iar in minutul 75, Taub schimba scorul, normal dupa cursul scorului, fotbalistul de banda stanga punctand pentru 1-2 dupa o faza personala. Pana la final, banatenii au tinut de scor, desi diferenta putea fi chiar mai mare!

2-1 pentru Poli in deplasarea de la Craiova II, 4 puncte avans fata de Ighiu care joaca maine, si totul se poate decide saptamana viitoare… Atunci pe Dan Paltinisanu vine Becicherecu Mic, si in cazul unei victorii violete, nimic nu mai conteaza in ultima etapa!

Pareri

1. Bravo S felicitări.Sper in meciul cu Becicheret sa se castige(daca nici noi din Timiș nu ne ajutam atunci meritam sa nu jucam in B.Nu
    vedeți cum se ajuta cei deblocat Alba?r)Ser ca Lugosul sa faca la fel n mci bn pentru Poli așa cum au facut si la Cugir.Hai Poli ,Hai Lugosu.

2. Ce fac susținătorii?Nu luați poziție printr-un comentariu?Nu cineva sa promovam in Div.B si sa ne trezim fara spectatori.
    Ar fi culmea si ar demonstra ca timisoreniinu merita sa aiba echipa in eșaloanele superioare.Poate va răzgândiți.
    Hai Poli Fane Fericiți si promovează in B.