Clujul este prima finalista a Cupei Romaniei! ‘U’ a invins campioana Asesoft, in prima semifinala a Final Four-ului, de la Timisoara. FOTO!

Echipa antrenata de Niksa Bavcevic a castigat cu 90-74,  in fata celor de la CSU Ploiesti. U Cluj va juca duminica, in finala Cupei, contra celor de la Gaz Medias.
Clujul a avut cinci puncte avans dupa primul minut de joc, apoi, campionii, cu Burlacu in prim-plan au intors scorul, conducand cu 15-11(min.5). Dar ”U” nu a cedat si a incheiat in avantaj primul sfert, 26-23.
Echipa prgatita de Niksa Bavcevic s-a distantat la 8 puncte pe debutul sfertului doi (35-27, in minutul 14), ajutata si de tritele lui Silvasan si Paul Mihai. Antrenorul  Vladimir Arnautovic i-a chemat insa pe campioni la margine si le-a dat instructiuni clare, iar Ploiestiul a reusit, in mai putin de doua minute un partial de 8-0, dupa doua cosuri de trei puncte consecutive  ale lui Mohammed, a egalat(35-35) si a condus apoi (39-36). Dar Paul Mihai a mai pus 9 puncte in contul echipei sale, iar Clujul a iesit in avantaj la pauza, 50-45.
Echipa ardeleana a inceput in forta sfertul trei si in mai putin de doua minute si-a marit ecartul la 11 puncte(57-46). Arnautovic a cerut din nou time-out si campionii au reusit sa se apropie la patru puncte(57-53, min 24), insa pentru scurt timp, pentru ca ‘U” avea sa se distanteze din nou, de aceasta data la 12 puncte(68-56, 28’), iar inaintea ultimelor zece minute clujenii aveau un avantaj de 15 puncte(74-59).
Cu Paul Mihai in forma maxima, Clujul a reusit sa ramana la timona si in ultimul sfert. Echipa ardeleana s-a impus cu 90-74 si va juca finala Cupei Romaniei.
Paul Mihai a fost cel mai bun marcator al clujenilor cu 23 de puncte, urmat de Nikolov, cu 15 puncte, Dapa, cu 14, Barnette, cu 12 si Silvasan, cu 11. Pentru Ploiesti cele mai multe puncte le-a marcat Tica, 19, urmat pe lista marcatorilor de Burlacu, 13 puncte, Vlahovic, 11 puncte, Mohammed si Miletic, cate 10.
„Forma noastra din ultimul timp s-a confirmat astazi si am aratat ca suntem o echipa puternica. Cred ca apararea a facut diferenta in acest meci”, a spus Mihai Paul.