Cinci minute fatidice si trei puncte pierdute pentru ASU Poli Timisoara

TIMISOARA. Un meci ce parea ca se indreapta spre o victorie frumoasa pentru „echipa suporterilor”, s-a terminat trist! Jocul cu Luceafarul Oradea era foarte important pentru ambele echipe, victorioasa urmand a scapa de locurile retrogradabile, in timp ce invinsa urma sa ramana in zona nisipurilor miscatoare.

Totul parea in grafic pentru Poli, care a inceput jocul in atac. Cu Birau in prim plan, gazdele aveau sa deschida repede scorul. „Mexicanul” reusea un gol de generic inca din minutul 10, iar violetii ramaneau in atac pana la pauza, chiar daca si bihorenii incercau sa iasa la joc.

Si in prima parte a partii a doua Poli a mentinut o anumita presiune in jumatatea adversa, tot cu Birau, dar si cu Blanaru in fazele importante. Insa au venit 5 minute fatidice, intre 75-80, cand totul s-a naruit pentru gazde. Capitanul Telescu a fost eliminat pentru cumul de cartonase, apoi Pacurar a facut dubla in patru minute. Poli nu a mai avut puterea sa reactioneze, iar in prelungiri, Arnautu a transformat un penalty stabilind scorul final, 1-3.

Esec greu de digerat pentru „Baietii in ghete”, a caror soarta in clasament nu este deloc roza.

ASU Poli: A. Constantinescu – Motreanu, Telescu (cpt.), Todorov, Taub – Bilia, D. Constantinescu, Birău, Dănăricu, P. Niţă, Şt. Blănaru. Au mai jucat: Mărgărit, Gălan, Bădăuţă

1. Sa fim seriosi.Baietii in ghete n-au fata de liga II.Doar cu galeria nu se castiga un meci.
    E nevoie de bani si jucatori cu experienta…ca sa supravietuiesti in ligile superioare.In ritmul asta,ne vedem in liga III cu siguranta.

2. daca cei ce au plecat si considera ca asta este poli se inseala amarnic si faceti foarye rau accestui oras pacat

3. Trebuie sa ai si un antrenor pe masura sa stie sa faca admosfera in vestiar,.