CH Politehnica cedeaza, 31-36, in fata Stiintei Bacau. Alb-violetii au condus vicecampioana pe debutul reprizei secunde

La fel ca si in meciul din turul campionatului, handbalistii timisoreni au jucat de la egal la egal cu bacauanii vreme de mai bine de o repriza.
 Aflati intr-o perioada dificila din punct de vedere al rezultatelor, timisorenii s-au confruntat si cu mai multe probleme de lot inaintea meciului cu Stiinta Bacau.
Totusi timisorenii au reusit sa fata fata vicecampionilor si chiar sa conduca pentru cateva minute in jocul de sambata de la Sala Constantin Jude.
Dupa un debut de joc echilibrat(4-4, in minutul 5), echipa fostului polist, Cristian Fenici s-a desprins la patru lungimi(6-10).
Alb-violetii nu s-au predat insa usor si au reusit sa egaleze(14-14) in minutul 20 si, desi oaspetii au fost in continuare cei care au dat ritmul jocului, banatenii au reusit sa pastreze egalitatea si la pauza (20-20).
Poli a inceput apoi foarte bine partea a doua a jocului. Timisorenii au bifat trei reusite consecutive si a trecut la timona (23 -20), insa doar pentru cateva minute, pentru ca cei de la Stiinta au egalat (23-23) si au reusit pana in minutul 47 sa-si refaca avantajul de patru goluri din prima repriza(27-31), iar apoi, dupa un 7 m transformat de Ghita au ajuns la cinci lungimi avans, diferenta pe care aveau sa o pastreze pana la finalul jocului(31-36).
Cel mai bun marcator al Politehnicii in meciul de sambata a fost Kaftin, cu 9 goluri,urmat de Timofte(7 goluri), Lela(6 goluri), Daninfeld(5 goluri).