CH Poli nu reuseste sa lege victoriile. Alb-violetii au fost invinsi pe teren propriu de Steaua

Dupa victoria obtinuta la Targu Jiu, elevii lui Constantin Stefan s-au impiedicat acasa, pierzand cu 22-24 meciul disputat duminica la Sala Constantin Jude, in cadrul etapei cu numarul 8 a Ligii Nationale, in compania Stelei.

Timisorenii au fost cei care au decshis scorul dar oaspetii au tinut aproape si dupa 3-2 pentru Poli, bucurestenii au trecut la timona, distantandu-se la doua lungimi(3-5) , dupa lovitura de la 7 m transformata de  Salinas, iar in minutul 18, stelistii aveau 3 goluri avans(5-8).
Alb-violetii au reusit apoi o serie de 5 goluri consecuve si au revenit la conducere(10-8), iesind cu doua goluri avans la pauza (11-9).
Banatenii au inceput insa greu partea a doua a jocului si le-au permis oaspetilor sa bifeze trei reusite consecutive care i-au readus pe bucuresteni la timona(11-12).  apoi, desi au tinut aproape si au egalat in mai multe randuri, elevii lui Constantin Stefan nu au mai reusit sa revina, iar din minutul , dupa ce Fenici restabilise egalitatea(17-17), Steaua a inceput sa se distanteze, mai intai la trei goluri (17-20), pentru ca apoi sa ajunga la cinci lungimi(18-23).  Timisorenii au mai redus din ecart pe final dar nu s-au putut opune victoriei oapetilor care au castigat cu 24-22.
Pentru CH Poli au marcat: Chikovani  si Ciubotariu, cate 6 goluri, Grigoraş 5, Irimescu 3 , Leordean si Fenici, cate 1. Pentru Steaua, cel mai bun marcator a fost Juverdianu, cu 8 reusite.
CH Poli bifeaza asadar al doilea esec pe teren propriu din acest campionat, iar saptamana viitoare se va deplasa la Constanta pentru intalnirea cu campioana en-titre.