CFR Timisoara pierde pe final la Targu Mures. Fortuna Becicherecu Mic invinge clar la Ineu

TIMIS. Una rece, alta calda pentru reprezentantele Timisului in fotbalul feminin romanesc. CFR Timisoara a pierdut derby-ul Superligii, disputat la Targu Mures, in timp ce in liga secunda, Fortuna Becicherecu Mic a facut scor la Ineu.

Derby-ul de podium de la Targu Mures, dintre ASA si CFR Timisoara, a fost adjudecat de gazde cu 3-1. Banatencele au deschis scorul prin Larisa Sirbovan, insa fetele lui Florin Bugar nu au reusit sa tina de avantaj, fiind egalate la pauza si pierzand partida in ultimele minute de joc, cand au mai primit doua goluri.

CFR nu se bucura de un start bun de campionat, leopardele mai pierzand acasa si cu Prundu Bargaului si au fost eliminate si din Cupa Romaniei. Chiar si asa, trupa visinie ramane pe locul secund in Superliga, unde au adunat 28 de puncte, mai mult cu doua lungimi fata de Navobi Iasi si trei fata de ASA.

Pentru a ramane pe locul secund, trupa timisoareana nu mai are voie sa faca pasi gresiti, iar etapa viitoare va tinti doar victoria in meciul de acasa cu CSS Targoviste.

In Liga 1, esalonul doi valoric, fetele de la Fortuna Becicherecu Mic s-au impus cu 8-0 la Ineu si si-au consolidat pozitia de lider din campionat. Timisencele au sansa lor sa promoveze in Superliga, mai ales ca a doua clasata este Olimpia 2 Cluj, grupare ce nu are drept de a accede in esalonul superior.