Capitanul aduce victoria. Informatica Timisoara invinge in jocul de debut al finalei si are prima sansa la titlu

TIMISOARA. Caractere tari. Jucatorii de futsal de la Informatica au mai facut un meci foarte bun si acum formatia timisoreana este favorita la titlu.

Banatenii au invins la Galati, pe United, in primul meci al finalei, care se disputa dupa sistemul cel mai bun din cinci jocuri cu 1-0 (0-0). Partida a fost foarte echilibrata, s-a jucat mai mult la siguranta, dar si asa sansele de gol nu au lipsit. Singura reusita a partidei a venit cu mai putin de trei minute pana la sirena, Simic marcand cu un sut la coltul lung din pasa lui Rakic.

A fost un meci al celor doi portari, Da Silva, respectiv Vlad Iancu, fiecare salvandu-si fiecare echipa, in mai multe situatii. In prima parte, Cires si Lascu au fost cel mai aproape de gol de la gazde, iar de la oaspeti Savio si Felipe.

In partea secunda a iesit din nou la rampa Iancu, ingerul pazitor al banatenilor care a parat tot, inclusiv o lovitura de la 10 metri. Informatica a avut o posesie mai buna, iar la o faza bine lucrata, Milos Simic a inscris cu sange rece cand lumea se astepta la prelungiri.

Asadar victorie mare cu 1-0 in primul meci al finalei, si 1-0 la general pentru Informatica. Meciul doi se joaca maine, tot de la 18.30, si tot la Galati