Campionii, la a treia victorie consecutiva cu punct bonus ofensiv. RCM Timisoara s-a impus clar la Bucuresti

Elevii lui Danie de Villiers reusesc sa lege trei victorii cu punct bonus ofensiv. Dupa Steaua si Farul, sambata a fost randul CSM-ului sa se incline in fata campionilor.
Galben-albastrii s-au impus cu 36-12 in capitala, insa diferenta a fost mai evidenta in cea de-a doua repriza.
Meciul din cea de-a 5-a etapa a SuperLigii a inceput destul de echilibrat. Conache a deschis scorul in minutul 14 dintr-o lovitura de pedeapsa, dupa ce in urma cu cinci minute gazdele ratasera o ‘penalitate’ prin Andrei Filip.
Primul eseu al meciului si singurul al primei parti a jocului a venit de la Daniel Carpo, in minutul 28, incercarea fiind transformata de Conache pentru 10-0, scor care avea sa se mentina pana la pauza. Asta, desi bucurestenii au mai beneficiat de o lovitura de pedeapsa inainte de a pleca la vestiare, dar Filip a ratat din nou tinta.
Repriza a doua a inceput cu iuresul ofensiv al timisorenilor, care in 24 de minute au inscris patru eseuri si au facut spectacol. Jack Umaga a dat startul cu incercarea bifata imediat dupa reluarea jocului(0-15). Bucurestenii au incercat sa reactioneze inscriind si ei primul eseu prin Filip(5-15), dar nu au putut opri forcingul banatenior. Imediat Conache a mai trecut 7 puncte in contul galben-albastrilor cu un eseu pe care l-a si transformat(5-22). Revenit in primul 15 dupa o lunga perioada in care a fost tinut pe margine de accidentare, Carpo a reusit o noua incercare, transformata de acelasi Conache care avea sa mai culce si el o data mingea in terenul de tinta advers si sa transforme apoi, ducandu-si echipa la 31 de puncte avans(5-36, min.64).
Ex-timisoreanul Johnny Sola a mai pus in finalul meciului un eseu in dreptul gazdelor, iar Ispir a transformat reducand putin din proportiile scorului(12-36), insa campionii realizasera deja ceea ce si-au propus, o noua victorie  cu punct bonus ofensiv.