Campionatul Judetean de Automobilism si-a disputat cea de-a IX-a etapa! Vezi care au fost castigatorii la Buzias Grand Tour 2012! VIDEO

57 de concurenti s-au adunat la start la Buzias Grand Tour 2012. Desfasurata in zona turistica a statiunii Buzias, cea de-a IX-a etapa a Campionatului Judetean de Automobilism Timis s-a bucurat de un public deosebit de numeros.

Pilotii au avut parte de un circuit de viteza urban, traseul cu o lungime de 1,15 km fiind parcurs in doua manse, in clasament punctand cel mai bun timp obtinut de fiecare participant. Concursul automobilistic a fost unul deosebit de disputat. Numele castigatotilor s-au aflat abia pe ultima suta de metri, iar cei care au reusit sa termine pe podium au luat o optiune serioasa pentru titlul de campion judetan in 2012, avand in vedere ca mai sunt doar doua etape de disputat din Campionatului Judetean de Automobilism.
In competitia debutantilor prima pozitie i-a revenit lui Vlad Briscan cu un timp de 0:44, 62. Pe treapta a doua a podiumului a urcat Mihai Preunca cu un timp de 0:45,72, iar locul trei i-a revenit lui Darco Pelici(0:51,45).
Adrian Marcovici de la Opinia Timisoarei Rally Team  a incheiat din nou primul in concursul juniorilor, parcurgand traseul intr-un timp de 01:26,50, cu aproape 5 secunde mai putin decat Bogdan Gherga(01:31,40), iar in clasamentul special feminin primul loc i-a revenit din nou Dianei Stefanescu  de la Opinia Rally Team cu un timp de 01.34,44 care a devansat-o la cateva sutimi de secunda pe  Ramona Copoceanu(01:34,50)
La Clasa I, pe primul loc s-a clasat Raul Tudoreanu(01:22,03), locul doi a fost ocupat de Zoltan Martinsek(01:22,23), iar pe pozitia a treia a urcat Catalin Istoc(01:24,24).
Raul Tudoreanu s-a impus si la Clasa II, unde a obtinut un timp de 01:23,33 si l-a devansat pe Sergiu Tirla ( 01:24,02), care a fost nevoit sa se multumeasca de aceasta data doar cu locul doi, in timp ce locul trei i-a revenit lui Sergiu Boncalo cu un timp de 01:25,44.
La clasa III, Alexandru Krepelka de la Opinia Timisoarei Rally Team a ocupat din nou prima pozitie cu un timp de (01:20,02). Pe pozitia a doua a incheiat Zoltan Martinsek(01:22,23), iar locul trei a fost obtinut de Daniel Preunca cu un timp de 01:23,72.
La fel ca si la etapa trecuta, in clasamentul Open, primul loc i-a revenit lui Alexandru Krepelka de la Opinia Timisoarei Rally Team, cu timpul de 1:20, 02, urmat de Raul Tudoreanu (01: 22, 03) si Zoltan Martinsek(01:22, 23).
In ceea ce priveste clasamentul de echipe Opinia Timisoarei Rally Team s-a clasat din nou pe prima pozitie cu 20 de puncte, urmata de Conecter Motor Sport cu 19 puncte.
Dupa competitia automobilistica, la Buzias s-a disputat si cea de-a VII-a etapa din Campionatul Judetean de Karting Timis.
Gherle Denis a castigat din nou la categoria Super sport Puffo cu un timp de 0:39,32, fiind urmat in clasament de Izabela Isac(0:40, 95) si Victor Nagy (0:47,29).
Tot lui Denis Gherle i-a revenit prima pozitie  si la categoria Super sport seniori(0:38,52), urmat pe locul doi de Maria Radu(0:42,45) si pe locul trei de Victor Nagy(0:45,83).
Iar la categoria Super sport 100, desfasurata in premiera, s-a impus Eduard Zamfirescu(0:42,64), urmat in clasament  de Remus Gherghinescu(0:44,36) si Eugen Babescu(0:46,20)
”Ne bucuram ca a fost un record de participare pentru Buzias si de asemenea suntem foarte bucurosi ca in competitia de Karting sunt tot mai multi particianti. Am avut la start in conursul de karting 22 de concurenti si, in premiera s-a concurat la o noua clasa, Super Sport 100, aceasta clasa fiind alocata profesionistilor, cu varsta peste 24 de ani si pentru karturile cu motoare de 100”, a spus Ladislau Giurisici, presedintele Comisiei de Automobilism si Karting Timis.
Vezi mai jos clasamentele detaliate!
Pilotii timisoreni nu vor lua pauza nici in perioada urmatoare. Pe 27 octombrie vor avea loc in Hunedoara, etapele 1 si 2 din Campionatul National de Automobilism, 60 % din concurentii care vor participa la CUPA V.T.M Râusor 2012 fiind din Timis.
Apoi, in 3 noiembrie Campionatul Judetean de Automobilism Timis isi va disputa cea de-a zecea etapa, la Dumbravita,  Grand Prix Dumbravita 2012  fiind o premiera pentru competitia automobilistica timiseana.
Campionatul Judetean de Automobilism Timis se va incheia pe 10 noiembrie cu Rally Car Comlosu Mare, dar pe 18 noiembrie la Timisoara se vor disputa etapele 3 si 4 ale Campioantului National de Automobilism.