Campionat relansat. Poli pierde la Cugir, primind doua goluri de la un veteran de 37 de ani

Cugir – Poli, derby-ul etapei a III-a din C4 a insemnat un derby in adevaratul sens al cuvantului. Un fotbal bun, peste nivelul ligii a treia si cu multi spectatori in tribuna. Dupa 95 de minute intense, echipa mai norocoasa s-a impus cu 2-1.

Cugirul, echipa aflata la 5 puncte in spatele lui Poli a inceput meciul in atac, intentiile ofensive fiind clare. Violetii au debutat timid in partida, jucand mai mult la asteptare, dar si asa, Marin si Badauta au semnat primele ocazii ale vizitatorilor. Desi nu au avut ocazii clare de a inscrie, gazdele „deschid” tabela la mijlocul primei parti, cand experimentatul Lucian Itu, care are jocuri si in prima liga, a reusit sa inscrie direct din… corner, dar si cu largul concurs al portarului Burtic. Pana la pauza, liderul nu a avut raspuns pe tabela, in timp ce gazdele au dominat la jumatatea terenului.

Partea secunda a fost foarte alerta, cu ocazii la ambele porti. Polistii incep tare, semn ca Sorin Brindescu, antrenorul
banatenilor, si-a expus punctul de vedere la pauza. In minutul 50, Ghinescu s-a descurcat excelent la coltul careului de 16 metri si a trimis un trasor care nu a putut fi oprit de nimeni, 1-1, iar Poli era in joc. Dupa alte doua minute, Vucea suteaza milimetric peste transversala si rateaza sansa de a-si aduce echipa in avantaj. Cumva contrar cursului jocului, dupa o faza prelungita de atac, acelasi Itu a inscris cu capul din careul mic si a dus scorul la 2-1 in minutul 60. Dupa acest gol, alb-violetii au controlat clar partida si si-au creat multe ocazii, mai ales prin Vucea, ghinionist astazi, dar si prin nou-intratul Sulea, autorul unei ratari memorabile, din 3 metri… Apoi, tot atacantul venit in iarna de la FC Bihor a ratat sansa unui punct de aur, in minutul 92, cand din pozitie buna, nu a putut sa-l invinga pe portarul gazdelor.

S-a incheiat astfel 2-1 pentru Cugir, un meci de 6 puncte, iar formatia din Alba se apropie acum la doua puncte de liderul ASU Poli. Nu este nimic pierdut pentru violeti, aflati la a treia infrangere din sezon, toate in deplasare, dar nu mai este nici loc de pasi gresiti.

Peste 200 de suporteri timisoareni au batut un drum lung de peste 200 de kilometri, intr-o zi de vineri. Mai notam faptul ca „Baietii in ghete” i-au adus un ultim omagiu celui care a fost Puiu Preda, un maseur de legenda al Timisoarei, dar si al fotbalului romanesc.

ASU Poli: Burtic – Contescu, Bilia, Galan, Taub, Vucea, Marin, Stancu, Giuricici, Ghinescu, Badauta.
Au mai jucat: Rebenciuc, Birau, Tugui, Sulea.

1. Bine ca s-a jucat cu ocazii pentru Poli.Mergem mai departe cu capul sus.Hai Poli.
    Condoleante familie Preda.sa-i fi tarana usoara.