Campioana, invinsa la Steaua! RCM Timisoara a suferit primul esec din acest sezon

Dupa ce au invins la Timisoara vicecampioana Baia Mare, trupa lui Chester Williams a pierdut meciul disputat sambata, pe terenul celor de la Steaua Bucuresti, in cadrul etapei cu numarul trei a SuperLigii de rugby.
Banatenii sperau la o victorie cu punct bonus in partida cu Steaua, echipa care in prezent se afla pe primul loc in clasament, insa socoteala de acasa nu s-a potrivit cu ceea ce avea sa se intample la Bucuresti.
RCM Timisoara a inceput bine meciul. Revenit dupa accidentare, Vasile Rus a bifat primul eseu al meciului, inca din minutul 5, iar Conache eroul finalei de anul trecut a transformat, ducand scorul la 7-0 pentru galben-albastrii, care pareau ca vor avea un meci usor la Bucuresti. Insa elanul banatenilor s-a domolit treptat, iar absentele din lot au inceput sa se faca simtite. Stelistii au redus din diferenta, prin lovitura de pedeapsa transformata de Vlaicu, iar apoi acelasi Vlaicu a culcat mingea in terenul timisorenilor si bucurestenii au trecut la conducere (8-7). Pana la pauza, gazdele si-au marit tot mai mult avantajul. Dumitru(21′) si Nainer(37′) a reusit alte doua eseuri, iar Vlaicu a mai transformat alte doua lovituri de pedeapsa, tabela aratand scorul de 24-7 pentru Steaua, la finele primei parti a jocului.
Repriza a doua a inceput cu o noua „penalitate”, transformata de acelasi Valicu, iar apoi Conache a redus din handicap, transformand si el doua lovituri de pedeapsa, insa nu a fost suficient pentru revenirea Timisoarei. Vlaicu a transformat si a cincia „penalitate” in minutul 72, iar eseul reusit in ultimele minute de joc de RCM, prin nou-venitul Shennan a fost doar pentru spectacol, meciul incheindu-se cu victoria clara a bucurestenilor 30-18.
Etapa viitoare, rugbystii timisoreni vor juca, pe teren propriu cu Farul Constanta.