BCMU Pitesti – BC Timisoara 60 – 86! Timisoara merge ceas in Divizia A de baschet masculin

Daca la fotbal Timisoara inca se chinuie in liga secunda, la baschet masculin Timisoara pare sa domine prima liga. Elevii lui Pedrag Badnjarevic nu au adversar pana in acest moment, iar dovada a fost oferita la meciul din deplasare de pe terenul formatiei BCMU Pitesti.

Cu cinciul obisnuit de start – Jovanovic, Cuic, Archie, Popescu, Sarovic – echipa de pe Bega s-a detasat inca din start (19-7, minutul 8). Apararea a functionat perfect, asa incat BCT incasase doar 24 de puncte in prima jumatate a meciului si marcase aproape dublu (47-27).

Lucrurile au mers foarte bine si in sfertul al treilea, cand diferenta a fost, minute in sir, undeva spre si chiar peste 30 de puncte. In ultimele zece minute, au intrat pe teren toti cei 11 jucatori de pe foaia de arbitraj, dar chiar si in aceste conditii diferenta s-a “dus” la 36 de puncte chiar in minutul 36 (84-48). Finalul a adus o victorie certa pentru alb-violeti, care a trecut peste oboseala drumului in Bulgaria, 22 de ore cu autocarul, si peste infrangerea din ultimele doua secunde de la Samokov.

Remarcati partidei au fost: Sirisevic 18 puncte, Archie 17 puncte, 9 recuperari, Popescu 14 puncte, Cuic 14 puncte de la banateni si  Vujacic 18 puncte, Velikovic 12 puncte, Popa Calota 9 puncte, de la gazde. Etapa urmatoare, BCT joaca pe teren propriu, cu Energia Rovinari, sambata, 5 noiembrie, de la ora 18,00.