BCM Danzio nu a reusit sa treaca de CSBT Alexandria. ‘Panterele roz’ au pierdut la limita, 74-78. Vezi FOTO!

In lupta pentru ocuparea unui loc in play-off, timisorencele aveau nevoie de o victorie in meciul cu CSBT Alexandria. Insa echipa din Teleorman, care in tur le-a administrat prima infrangere elevelor lui Dan Ionescu dupa o serie foarte buna de jocuri, s-a dovedit greu de invins chiar si pe terenul celor de la Danzio.

CSBT Alexandria a inceput tare meciul, cu doua trite reusite de Sipos si Arlen si in minutul 3 conduceau deja cu 10-3, pentru ca mai apoi sa se distanteze la 9 puncte, (14-23).

Primul sfert s-a incheiat la scorul de 20-26, iar in minutul 14, timisorencele s-au apropiat la doar trei puncte(30-33).  Insa pauza le-a gasit tot pe oaspete in avantaj(38-46).
Diferenta in favoarea echipei din Teleorman a crescut in sfertul trei, ajungand la 17 puncte in minutul 25(42-59), dar ”panterele roz”, cu Brown si Pesovic in prim-plan au avut apoi o perioada foarte buna de joc,  in care au marcat 15 puncte consecutive si au trecut la timona in minutul 29(62-61).
BCM Danzio a condus cu 68-66 in minutul 34, dar oaspetele au egalat si au trecut iar la conducere (68-71, in minutul 35), pentru ca in final sa se impuna cu scorul de 78-74.
Tiffany Brown a fost cea mai buna marcatoare pentru echipa timisoreana cu 23 de puncte, urmata de Adina Stoedin, cu 18 puncte, iar de la Alexandria s-a remarcat Georgiana Rus cu 21 de puncte si Ashley Arlen cu 15 puncte si 13 recuperari.