BCM Danzio a reusit, in mai putin de 48 de ore, doua victorii in Liga Nationala. FOTO!

Elevele lui Dan Ionescu s-au impus joi seara, in deplasare la Craiova cu 71-69, intr-un meci restanta contand pentru etapa a doua a Ligii Nationale, iar sambata dimineata au castigat categoric la Sala Olimpia in fata celor de la Olimpia Bucuresti.

”Panterele roz” si-au adjudecat fara drept de apel victoria in fata bucurestencelor cu scorul de 73-36, dar diferenta putea fi mult mai mare, daca ”echipacii” nu ar fi resimtit si oboseala meciului din urma cu nici doua zile.
BCM Danzio s-a instalat la conducere inca din primul sfert pe care l-a castigat clar 26-7. Diferenta a cresut si mai mult pe tabela pana la pauza(44-16), pentru ca inaintea ultimelor zece minute baschetbalistele timisorene sa aiba un avantaj de 33 de puncte in fata bucurestencelor. Ultimul sfert nu a facut decat sa consolideze victoria gazdelor, care s-au impus la 37 de punte diferenta, desi antrenorul Dan Ionescu a rulat tot lotul de jucatoare.
”A fost o victorie lejera, stiam ca va fi asa, nu trebuie sa uitam ca dupa un prim sfert bun al nostru a disparut si  motivatia u tebuie, este gru sa tii pedala de acceleratie apasata atata timp cat joci cu o echipa mai slaba si in conditiile in care nu trebuie sa uitam ca am mai avut un meci la un timp foarte scurt, recuperarea nu a fost facuta la capaciate maxima si pot sa spun ca per ansamblu rezultatul este multumitor”, a declarat antrenorul Dan Ionescu.
Cea mai buna marcatoare pentru BCM Danzio a fost Nevena Saponjic cu 20 de puncte, urmata de Tiffany Brown si Natasa Mijatovic cu cate 11 puncte inscrise. Celelate puncte pentru gruparea timisoreana in meciul cu Olimpia au fost reusite de: Pesovic 8, Thompson 7, Zidaru 5, Stoiedin 4, Balaceanu 3, Blanaru si Fodor, cate 2.
”S-a intamplat ca Nevena sa fie cea mai buna marcatoare astazi probabil a si ajut minutaj mai mare dar eu sper ca pana la meciurile urmatoare sa existe si alte marcatoare, pentru ca in principal asta este rolul lor, sa marcheze, sa vina sa se apere . S-a intamplat ca azi sa fie Nevena, alataieri Pesovic, asteptam sa vedem cine va fi saptamana viitoare”, a mai spus antrenorul BCM Danzio.
Urmatorul meci pentru elevele lui Dan Ionescu va avea loc e 10 octombrie, atunci ”panterele roz” vor intalni in deplasare Rapid Bucuresti.