BC Timisoara s-a impus, la limita, in fata Universitatii Craiova, iar americanul Devan Downey a debutat cu un duble-duble

„Leii” au reusit sa intoarca soarta meciului in ultimele minute, dupa ce gruparea olteana, care a fost revelatia acestui retur, a condus aproape pe tot parcursul jocului.
Desi elevii lui Srdjan Jovanovic au fost cei care au marcat primele puncte ale partidei, prin Sarovic si au condus(4-2, min.4), oaspetii au trecut apoi la timona si au avut 6 puncte avans in minutul 7(9-15), castigand primul sfert(13-17).
Nou-venit la BC Timisoara, Devan Downey a marcat 6 puncte consecutive, dar alb-violetii nu au reusit sa revina, iar cei de la Craiova s-au distantat la 21 de puncte(25-46, in minutul 17).
Pana la pauza, ecartul s-a redus la 14 puncte(34-48), iar in sfertul trei timisorenii au reusit sa marcheze 27 de puncte, fata de 16 inscrise de oaspeti si s-au apropiat la doar 3 puncte cu 10 minute inainte de final(61-64).
Egalarea a venit abia in minutul 38(81-81), iar in ultimele doua minute, fostul jucator al BC Timisoara  Rade Dzambic a ratat doua aruncari, in timp ce capitanul Sarovic si noua achizitie, Downey au pus inca 4 puncte pentru gruparea banateana, care s-a impus, in final, cu 85-81.
Devan Downey a fost cel mai bun jucator al meciului, cu 29 de puncte marcate, 10 pase decisive si 4 recuperari, adunand un coeficient de 35, la eficienta. Archie a marcat 22 de puncte pentru echipa timisoreana, iar Sarovic, 12. Pentru Craiova, cele mai multe puncte le-a marcat Florian Dragusin, 18.