BC Timisoara pierde in fata Stelei, in primul meci din actuala editie a Ligii Nationale

In prima etapa din campionat,  trupa lui Dragan Petricevic a cedat, scor, 75-85,  la sala Constantin Jude, in fata formatiei bucurestene, una dintre pretendentele la primele locuri in acest sezon.

Steaua s-a instalat la conducere din startul partidei(4-8, min. 2) si desi BC Timisoara a egalat(8-8, min.5), bucurestenii au incheiat primul sfert cu un avantaj clar(14-25).
Si sfertul al doilea le-a apartinut tot oaspetilor. Stelistii s-au distantat la 15 puncte(14-29) pana in mintul 12, alb-violetii au redus ecartul la 7 lungimi (27-34, min.16), insa ros-albastrii si-au refacut avantajul pana la pauza iesind la cabine cu 14 puncte avans(29-43).
Situatia s-a schimbat la reluarea jocului. Elevii lui Petricevic au inceput sfertul al treilea cu un partial de 6-0 si au reusit si sa apropie la 6 puncte pana in minutul 27(50-56), ajutati si de ‘tritele’ lui Pesic(2), Jovanovic si Persic, dar bucurestenii au raspuns si ei prin reusitele de 3 puncte ale lui Ikonic si Everrett si  si-au dublat avantajul(52-64, min. 29). Ultimul sfert a inceput de la scorul de 55-64, dupa ce Jovanovici a mai pus 3 puncte in contul banatenilor, iar pana in minutul 33, BC Timisoara s-a apropiat la un singur punct(65-66), acelasi Jovanovici dar si Persic bifand inca doua ‘trite’. „Leii’ nu au reusit insa sa treaca la timona, iar oaspetii dupa un partial de 8-0 , s-au distantat iar(65-74), iar in final s-au impus cu 85-75.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost din nou Jovanovic cu 22 de puncte si 9 pase decisive, urmat de Manigat(13 puncte), Persic(12 puncte), Pesic(9puncte), Tica (8 puncte), Popecu (7 puncte) si Lewis (4 puncte)
Pentru Steaua, cele mai multe puncte le-au marcat Barac si Nicoara, cate 16.