BC Timisoara, neinvinsa in amicale. ‘Leii’ s-au impus si in fata echipei Zepter Viena, semifinalista in campionatul Austriei

Dupa ce au invins campioana Slovaciei, elevii lui Dragan Petricevici au bifat inca o victorie in meciurile de verificare. Alb-violetii, care se afla in aceasta perioada intr-un stagiu in Austria si-au testat fortele si in fata echipei Zepter Viena, semifinalista a campionatului austriac si participanta in Challenge Cup.

BC Timisoara a reusit din nou un start bun de meci si la finele primului sfert a condus cu 24-13. Gazdele au reusit sa reduca din ecart in sfertul al doilea, dar ‘leii’ au iesit cu un avantaj de 4 puncte la pauza(39-35), avantaj care s-a pastrat si la finalul meciului, banatenii castigand cu 70-66, dupa 14-12 in sfertul trei si 17-19 in ultimul sfert.
Capitanul timisorenilor, Zlatko Jovanovic a fost cel mai important marcator pentru echipa antrenata de Dragan Petricevic, cu 21 puncte, 2 recuperari, 3 pase decisive, Pesic a bifat un triple-double (17 puncte, 10 recuperari, 10 pase decisive).  Au mai punctat: Persic (9 puncte, 4 recuperari), Lewis (7 puncte, 8  recuperari, 2 pase decisive), Popescu (7 puncte, 4 recuperari), Manigat( 5 puncte,  3 recuperari), Tica( 4 puncte, 5 recuperari).
BC Timisoara a bifat pana acum patru victorii in meciurile de verificare disputate. Alb-violetii vor sustine urmatorul joc sambata, contra echipei Redwell Gunners Oberwart.