BC Timisoara, debut cu victorie in noul sezon al Ligii Nationale: Leii s-au impus cu 85-72 la Targu Mures

Elevii lui Predrag Badnjarevici au castigat jocul disputat in deplasare, contra celor de la BC Mures , dupa ce au condus pe toata durata meciului.Marko Djerasimovic a fost principalul marcator al timisorenilor, cu 20 de puncte.
BC Timișoara au inceput bine noul sezon competitional. Alb-violetii au castigat categoric primul meci din actualul sezon al Ligii Nationale, disputat in deplasare, la Targu Mures, dupa ce au condus pe toata durata jocului. Nou-sosit la gruparea banateana, muntenegreanul Jelenic a facut si el parte din lotul cu care Badnjarevic a abordat partida cu BC Mures.
”Leii” au inceput bine meciul si finele primului sfert, aveau un avataj de 9 puncte pe tabela(29-20). Gazdele au incercat sa revina in sfertul doi si chiar au reusit sa mai reduca din diferenta de pe tabela pana la pauza mare (48-42), dar la inceputul partii secunde a jocului BC Timisoara s-a distantat decisiv, iar cei de la Targu Mures, desi l-au avut in lot si pe fostul alb-violet Branko Cuic n-au mai reusit sa intoarca rezultatul, meciul incheindu-se la scorul de 85-72 pentru banateni.
Cel mai bun marcator pentru BC Timisoara a fost Marko Djerasimovic, cu 20 de puncte, urmat de Jovanovic cu 16 puncte. Au mai marcat: Popescu 11 puncte, Johnson 10, Căpușan 9, Jelenic 8, Archie 7 si Sarovic 4.
La gazde principalul marcator a fost Cuic cu 20 de puncte.