BC Timisoara – CSM Bucuresti: 78-64. Timisoara intalneste campioana en-titre, Cluj, in semifinale

UPDATE – In sfertul decisiv, timisorenii s-au dezlantuit, reusind sa-si asigure calificarea in semifinalele Play Off-ului Divizia A de Baschet Masculin. Baschetbalistii timisoreni au condus tot sfertul, avand avantaje 12 puncte, la jumatatea sfertului, 68-56, si de 14, 74-60, cu 4 minute inainte de final. A fost momentul in care si publicul s-a dezlantuit, fanii ridicandu-se in finalul si aplaudandu-se si cantand alaturi de favoriti pana la finalul intalnirii. In partida cu Cluj, Timisoara are avantajul terenului propriu, deoarece 3 din cele 5 partide se vor desfasura in orasul pe Bega.

_________

UPDATE – Gazdele au continuat sa-si pastreze avantajul castigat in primele 2 sferturi si in cel de-al treilea act al partidei. Oaspetii nu au reusit sa se apropie mai mult de 6 puncte, 54-46, asta si pentru ca timisorenii au practicat un joc excelent de aparare. Cea mai mare diferenta inregistrata in acest sfert a fost de 10 puncte, 58-48, si 60-50. Sarbatoarea a inceput deja la Sala Olimpia. Spectatorii au inceput sa scandeze si sa se bucure de calificare.

_______

UPDATE – Timisoara a inceput excelent sfertul 2, reusind sa se desprinda la 11 puncte, 33-22. Jovanovici a fost in zi mare, marcand nu mai putin de 7 puncte, in primele 2 minute. La acest scor, oaspetii au cerut Time-out, insa tot Timisoara a fost la carma partidei. Avantajul de 11 puncte s-a mentinut: 36-25, pentru ca oaspetii cu Bosnjak sa reuseasca 2 triple consecutive, iar tabela sa arate 36-28. Fomedescu reuseste al treilea cos de 3 si CSM se apropie la 7 puncte diferenta, 38-31. Antrenorul gazdelor a simtit momentul greu, a cerut Time-out si timisorenii s-au desprins din nou, mai intai la 10, 41-31 si 43-33, pentru ca din nou oaspetii sa se apropie, 44-37, 44-38 si cu 2 minute inainte de finalul sfertului secund, 45-40. Antrenorul gazdelor a cerut din nou Time-Out, iar banatenii nu au mai scapat meciul din mana, intrand la cabine cu un avantaj de 8 puncte, 48-40.

__________

UPDATE – Alb violetii au inceput destul de prost meciul decisiv cu CSM Bucuresti, tinand cont ca dupa 2 minute au fost condusi cu 4 la 0. Sarovici a reusit un cos cu fault, iar tabela a aratat BCT – CSM 3-4. Oaspetii au reusit o tripla prin Martinici si era pentru a doua oara cand acestia se duceau la 4 puncte 3-7. Purtati de un public impresionant, banatenii si-au revenit rapid si au marcat cos dupa cos, reusind sa egaleze la 9 dupa o noua tripla marca Sarovici. (min. 5) Miza foarte mare a partidei s-a vazut in acest moment pentru ca ambele echipe au strans 5 greseli intrand fiecare in penalizare. Timisorenii au preluat conducerea la 11-9 si nu au mai cedat, desprinzandu-se la 5 puncte 16-11, apoi la 7 cu 18-11 si 20-13, reusind sa incheie sfertul la un avantaj confortabil, 26-20, gratie unei aruncari de 3 puncte chiar in ultima secunda, marca Jovanovici.

________

UPDATE – Cei doi jucatori straini care nu vor juca astazi sunt Sime Sprlaja si Nenad Marcoviki. Doi dintre jucatorii lui Poli, Mircea Axente si Alexandru Popovici, nu au mai prins loc in sala. Impreuna cu Dorin Micsa, stau si asteapta aprobarea grupului BC Timisoara, care urmeaza sa le gaseasca un loc pe scaune.

_________

UPDATE 19:30 – Cu o jumatate de ora inainte de inceperea partidei, Sala Olimpia este arhiplina. Pentru ca lumea continua sa vina la meci, jandarmii au anuntat ca vor inchide portile. Echipele au iesit deja la incalzire si se pregatesc de marele meci.

__________

TIMISOARA. Meci decisiv pentru BC Timisoara in aceasta de la ora 20.00 in sala Olimpia. Zlatko Jovanovici, Bogdan Popescu si Dominique Archie joaca meciul decisiv din playoff in seria cu CSM Bucuresti, iar o victorie ii aduce pe Leii din Banat din nou in semifinalele Diviziei A de baschet masculin.

O infrangere ar insemna un adevarat dezastru, si automat incheierea campionatului mult mai devreme decat s-ar fi asteptat cineva la finalul sezonului regulat pe care Timisoara l-a dominat de la inceput pana in ultima etapa, cand a si pierdut pozitia 1 in clasament.

Deznodamantul partidei cu numarul 5 poate fi aflat de pe www.fortaviola.ro incepand cu ora 20.00. Ramai asadar pe www.fortaviola.ro pentru a afla daca se califica sau nu BCT in semifinalelel play-off-ului sau nu.