BC Timisoara a rezistat doar 15 minute in fata Stelei

TIMISOARA. SCM BCT a inceput bine partida de pe terenul Stelei. Ambele echipe s-au perindat la conducerea jocului, iar violetii aveau avantaj aproape de jumatatea sfertului 2, 28-26. A fost momentul in care Steaua a preluat initiativa si nu s-a mai uitat inapoi, 46-37 la pauza mare si 85-71 la finele celor 40 de minute.

Banatenii au pacatuit din nou la tritie, doar 5 atingand tinta si au avut un numar dezamagitor de mic de recuperari, 22.

Baietii au dat totul in teren, dar cu o astfel de rotatie scurta nu puteam obtine mai mult. Am fost nevoit sa-l folosesc pe Paun intreg meciul pe pozitia 3; Otasevic a jucat cu piciorul bandajat, iar Cakarevic a avut mari dureri de spate (n.r., nici nu a jucat). Trebuie sa-i recuperam pe cei accidentati, caci saptamana viitoare avem un meci dificil cu Pitestiul”, a spus antrenorul banatenilor, Nenad Mandic.

BCT: Komatina 15 puncte, 4 recuperari, 4 pase decisive, Jeremic 15 puncte, 4 pase decisive, Diaz 13 puncte, 2 recuperari, Paun 9 puncte, 4 recuperari, Dragușin 8 puncte, 9 recuperari, Otasevic 6 puncte, 4 pase decisive, Popa Calota 5 puncte, 3 recuperari, 4 pase decisive. MVP-ul meciului a fost stelistul Jevcovic, 27 puncte, 7 recuperari.

Violetii joaca urmatorul meci acasa, sambata, 22 octombrie, de la ora 18,00 cu BCMU Pitesti.