BC Timisoara a pierdut primul meci din acest sezon, dupa ce a fost invinsa, in prelungiri, de Energia Rovinari

”Leii” au cedat exact ca si in sezonul trecut, cu  un punct diferenta, 90-89, in meciul disputat la Targu Jiu, gorjenii apropriindu-si victoria in ultimele trei secunde din prelungiri.
Gazdele au condus la finele primului sfert la un singur punct diferenta, 20-19, pentru ca apoi, in sfertul al doilea gorjenii  sa-si creeze un avantaj de 11 puncte(35-24) in minutul 15. Timisorenii au mai redus din diferenta pana la pauza (41-35) si in  sfertul trei au reusit chiar sa preia conducerea in cateva randuri, dar gorjenii nu au cedat, pastrand un avataj minim inainte de ultimul sfert (54-52). [CODUL SAPTAMANII: 123]
Finalul de meci a fost unul foarte disputat. BC Timisoara a trecut la conducere din minutul 35, iar in minutul 37, ”leii” conduceau cu 69-66, dar gazdele au reusit sa intoarca din nou situatia in favoarea lor. Cu 30 de secunde inainte de final Energia avea un avataj de 2 puncte (75-73), insa Jovanovic a inscris doua puncte cu opt secunde inainte de final si a dus meciul in prelungiri. Si in extratime meciul a fost la fel de strans gorjenii reusind sa castige la limita(90-89), prin cosul reusit de Louis Darby Jr. in ultimele trei secunde.
Cel mai bun marcator pentru BC Timisoara a fost Zlatko Jovanovic cu 22 de puncte, urmat de Archie, Sarovic si Jelenic, cu 12.
De la gazde s-a remarcat Louis Darby, care a marcat nu mai putin de 37 de puncte.
„Am ratat multe aruncari libere si ne-am aparat foarte larg in prima repriza. Am remediat greselile din defensiva in partea secunda , insa nu a fost suficient. Vreau sa-i felicit pe baieti pentru modul cum au luptat, dar mai avem multe de pus la punct. Sala din Targu Jiu pare blestemata pentru noi. Anul trecut am pierdut tot la un punct, pe final de meci. Mergem inainte, caci duminica avem un nou meci dificil, acasa cu Universitatea Cluj”, a declarat Leontin Demaio, presedintele BC Timisoara.