BC Timisoara a ajuns la a patra infrangere consecutiva in deplasare. ‘Leii’ au pierdut, 76-82, la Sibiu

Gruparea banateana nu a reusit sa obtina prima victorie in deplasare din acest retur nici la Sibiu, desi, pana la meciul de sambata, alb-violetii invinsesera echipa de pe Cibin de trei ori in acest sezon.
BC Timisoara a avut 15 puncte avans in minutul 4(21-6), iar apoi „leii” au castigat primul sfert cu 28-17.
In minutul 14 insa, gazdele s-au apropiat la doar 2 puncte de alb-violeti(28-32), dupa ce au reusit o serie de 9 puncte consecutive, iar in minutul 17, Sibiul a preluat conducerea(35-34).
Timisorenii au restabilit pentru un moment egalitatea(37-37, in minutul 18), dar echipa gazda a fost cea care a iesit in avantaj la pauza(44-39).
CSU Sibiu s-a distantat apoi la 11 puncte(60-49), in minutul 28, iar la finele sfertului trei conducea cu 61-54.
Diferenta a ajuns la 14 puncte(68-54), in minutul 32, dar elevii lui Srdjan Jovanovic au recuperat si s-au apropiat la un singur punct(75-74, min. 38). „Leii” nu au reusit insa egalarea, iar gazdele s-au distantat din nou pe tabela, meciul incheindu-se cu scorul de 82-76 pentru Sibiu.
Dominique Archie a fost cel mai bun marcator al timisorenilor, cu 27 de puncte inscrise, urmat de Zlatko Jovanovic, cu 17 puncte si Robert Sarovic, cu 11 puncte. De la CSU Sibiu s-a remarcat Andre Austin Devon, cu 23 de puncte.