BC Timba reuseste a treia victorie consecutiva. ‘Ursii’ s-au impus, in deplasare, la Miercurea Ciuc

La fel ca si in meciul tur, elevii lui Bogdan Murarescu au castigat in fata penultimei clasate din Liga Nationala, la 9 puncte diferenta si si-au consolidat locul 13, in clasamentul Ligii Nationale .
Gazdele au tinut pasul cu timisorenii in primele 8 minute, cand cele doua echipe au alternat la conducere, dar apoi cei de la Timba s-au desprins.
Banatenii au reusit sa castige primul sfert, 27-22. Pana la pauza avantajul galben-negrilor a ajuns la 12 puncte(49-37),  pentru ca pe debutul sfertului trei, trupa lui Bogdan Murarescu sa se distanteze la 16 puncte(53-37).
Desi cei de la Miercurea Ciuc s-au apropiat la cinci puncte(50-57), „ursii”  au ramas la timona si inaintea ultimului sfert conduceau, 60-72.
Cu zece puncte consecutive reusite,  Timba a ajuns la un avans de 18 puncte, in min. 32, pentru ca in final sa se impuna cu 91-87.
Denham Brown a fost cel mai bun marcator al timisorenilor cu 32 de puncte, urmat de Jermont Horton, cu 30 de puncte si Glynn, cu 10 puncte si 10 recuperari, iar de la Miercurea Ciuc s-a remarcat Franko Filipovic, cu 29 de puncte marcate.